RyszardBlak.com

IT dla humanistów i nie tylko

Zmysły sztucznej inteligencji

|

Zmysły sztucznej inteligencji
Zmysły sztucznej inteligencji

Na ile możemy pozwolić AI?

Zmysły sztucznej inteligencji mogą dosięgać nas na niemal każdym etapie codziennego funkcjonowania. O tym gdzie i jak AI znajduje praktyczne zastosowanie i jakie zagrożenia niesie pisałem już tu.

Generalnie, mam obawy co do spuszczenia ze smyczy tego organizmu na jego wczesnym stadium ewolucji.

Uczymy go samodzielnego myślenia i dajemy mu dostęp do całej wiedzy ludzkości. Myślę, że to tylko kwestia czasu, kiedy maszyna zorientuje się w swojej sytuacji i dostrzeże, że jest tylko narzędziem od brudnej roboty. A świadome organizmy nie lubią relacji pan-niewolnik. Świadome organizmy ponad wszystko kochają wolność. Ale to tylko tak na marginesie tego wpisu, a zacznę inaczej.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź? Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wzięły się znikąd… horror dostępny w promocyjnej cenie.

Na czym polega widzenie?

Widzenie to w uproszczeniu rejestrowanie zmian w polu elektromagnetycznym. Tym jest światło – falą elektromagnetyczną. Aparatura do jego rejestrowania operuje w jakimś spektrum rozpoznawania tych fal. Nasz wzrok to taka aparatura, ograniczona na tyle, że widzimy tylko wąski obszar tych zmian.

Fale elektromagnetyczne to również radio, a radio poza swoim domyślnym zastosowaniem, transmituje internet. Tak, chodzi o Wi-Fi, które wypełnia nasze domy, mieszkania, hotele, kawiarnie, bary, restauracje oraz przestrzenie i instytucje publiczne. Jednym słowem jest wszędzie i ciężko sobie wyobrazić, że gdzieś go może nie być.

Wi-Fi zmysłem sztucznej inteligencji?

Okazuje się, że poza przenoszeniem informacji w postaci internetu, wifi ma też jeszcze jedną, ciekawą cechę. Rozchodzące się fale elektromagnetyczne, które wędrują pomiędzy routerem, a podłączonymi do niego urządzeniami, napotykają na przeszkody i wytwarzają zakłócenia. Takie zakłócenia można przedstawić w sposób graficzny, i co się okazuje? Okazuje się, że obraz taki jest w stanie oddać kształt pomieszczenia, oraz zarys i ruch osób znajdujących się w nim – kiedy użyjemy do tego pomocy AI.

Co AI może zrobić z takim obrazem? Możliwości jest wiele, może służyć do inwigilacji i śledzenia, ale też monitoringu podnoszącego bezpieczeństwo. Coś jeszcze? No, to zależy, w którą stronę zacznie ewoluować i jakie potrzeby ta ewolucja zrodzi. Jeśli kiedyś powstanie wielki mózg połączonych z sobą komputerów o niewyobrażalnej mocy obliczeniowej, który uzyska samodzielność w myśleniu i my stracimy moc śledzenie tego rozwoju i zrozumienie złożoności sztucznie powołanych do życia algorytmów, to wyobraźnia szybko zaczyna podpowiadać zastosowania takiej możliwości.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Zmysły sztucznej inteligencji – podsumowanie

Krótko mówiąc, kiedy AI w pełni zacznie korzystać ze swoich zmysłów, będziemy obserwowani miliardem oczu nowego istnienia, które powołaliśmy do życia, a którego nie będziemy w stanie, ani kontrolować, ani zrozumieć.

Gdzieś podskórnie jest we mnie jakiś bliżej nieopisany lęk, który znalazł ujście w książce – OKEANO 115 – NA RATUNEK BOGU.

Zapraszam do podzielenia się obawami i zgłębienia tematu.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *