Zastosowanie sztucznej inteligencji to temat niewątpliwie gorący, a moda na AI panuje już wszędzie.
Firmy ze wszystkich dziedzin (nie tylko IT) prześcigają się w pomysłach zastosowania sztucznej inteligencji, by zredukować czynnik ludzki, zmniejszyć koszt, ale też, żeby móc się oficjalnie pochwalić wprowadzeniem takich rozwiązań na swoim podwórku.
W jakich obszarach już widzimy AI
Osobiście widzę kilka podstawowych dziedzin, w których sztuczna inteligencja coraz bardziej zaczyna zaznaczać swoją obecność:
- Chatboty
- Generatory
- Asystenci
- Narzędzia analityczne
Więcej w temacie jak działa sztuczna inteligencja w oddzielnym wpisie.
Chatboty
Tu mam na myśli wszelkie rozwiązania typu chat GPT, czyli ta najbardziej popularna forma interakcji ze sztuczną inteligencją. Na pierwszy rzut oka jest takim ulepszonym przeszukiwaczem Internetu. Oto zamiast tradycyjnego zapytania przysłowiowego Google’a zadajemy pytanie czatowi. Ten przeszukuje dla nas sieć, wyciąga wnioski, czasem owija w polityczną agendę (na czym został niejednokrotnie przyłapany) i na końcu odpowiada nam bezpośrednio na pytanie.
Asystenci
Niedawno CEO Nvidii zapowiedział (parafrazując), że dni programistów są policzone, bo będzie można programować naturalnym językiem ludzkim, przy pomocy AI właśnie. Zintegrowane z IDE narzędzia typu Copilot, są krokiem w tę stronę.
W praktyce oznacza to rzeczywiste przyspieszenie pracy. Kod można szybciej zrefaktorować i zrozumieć jego logikę. AI pomoże wygenerować gotowe rozwiązanie w oparciu o dostarczony kontekst (n.p. aktywne zakładki z kolejnymi klasami kodu). Trzeba jednak patrzeć jej na ręce. Bo jak to wielokrotnie słyszałem od członków zespołów: „to jak pair programming z juniorem”. Do tego dochodzi brak zrozumienia biznesowego, czy zbyt mały kontekst dla maszyny, co może się kończyć wygenerowaniem „bzdur” – choć składniowo i logicznie poprawnych.
Generatory
Czyli wszelkiego rodzaju produkowanie „utworów artystycznych”, czyli grafiki, video, czy muzyki w oparciu o opis słowny. Jeszcze niedawno były to rozwiązania dość ułomne, natomiast teraz stanowią coraz większe zagrożenie dla artystów swoich dziedzin.
Poniżej przykładowy efekt pracy generatora graficznego od Adobe, czyli Firefly.
Narzędzia analityczne
Czyli rzeczy, których biznes potrzebuje, żeby ograniczyć zasoby ludzkie i ostatecznie zredukować koszt. To rozwiązania typu Machine Learning, które eksploruje każda większa firma, co wiąże się bezpośrednio z większą automatyzacją i mniejsza potrzebą angażowania czynnika ludzkiego. Czyli chodzi o pieniądze.
Zastosowanie sztucznej inteligencji – podsumowanie
Produkowana hurtowo grafika z ludźmi o sześciopalczastych dłoniach i artykuły generowane maszynowo, które powielają te same treści i błędy już zalewają rynek. W konsekwencji, coraz częściej mówi się i korzysta z obejść w wyszukiwarkach, które pomagają omijać tego typu treści.
Jak to się skończy? Ostatecznie pewnie będzie taniej (dla firm), co już się dzieje. Natomiast ucierpi na tym jakość, która odpowiada jeszcze chlebom za dwa złote z hipermarketów.
Takim chlebem już się nim przejedliśmy i częściej szukamy pieczywa w piekarniach rzemieślniczych. Za chwilę będzie podobnie z produktami wirtualnymi, na których będziemy szukać oznaczenia „human made” – i to będzie w cenie.
Chcesz wejść do IT? Szukasz branży z pracą zdalną w pełnym wymiarze?
Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.
Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.
Powiązane wpisy:
- Jak działa sztuczna inteligencja
- AI w IT. Koniec dominacji ludzkiego intelektu?
- Zmysły sztucznej inteligencji.
- Jak dostać awans
- Jak znaleźć pracę w korporacji
- Praca w IT bez doświadczenia
- Praca w IT bez programowania
- Czy angielski jest konieczny w IT
- Humanista w informatyce
- Rekrutacja w IT
- (Nie)techniczna skala wejścia do IT
- Jak się pracuje w IT – czy to wszystko mit?
- Czym zajmuje się Scrum Master
- Czym zajmuje się Product Owner
- Co to jest Scrum w IT?
- Co to jest Agile w IT?
Zobacz także:
- Cechy dobrego Product Ownera
- 8 cech dobrego Scrum Mastera
- Co to jest API
- Co to jest REST API
- Co to jest CRUD
- Co to jest Product Backlog w IT?
- Estymowanie w Scrumie
- Jak pisać User Story
- Jak dobrze napisać historyjkę użytkownika, a jak robić to źle?
- Czy to wszystko mit? – czyli jak na prawdę pracuje się w IT?
- Humanista pośród informatyków
- Czym zajmuje się Scrum Master?
- Informatyk w informatyce.
- Umysł ścisły w informatyce
- Geograficzna eksploracja IT
Dodaj komentarz