RyszardBlak.com

IT dla humanistów i nie tylko

Umysł ścisły w informatyce

|

umysł ścisły w informatyce
Umysł ścisły w IT, to właściwie jego naturalne środowisko.

Umysł ścisły w informatyce jest właściwie w swoim naturalnym środowisku. Może nie tak bardzo jak informatyk, o którym mówię tu, ale zawsze.

Jak daleko do IT

Tak, zgadza się, że od fizyki, czy matematyki do informatyki nie daleko, ale jest jeszcze kawałek drogi do przebycia. Ostatecznie nie jest to przecież to samo.

Natomiast oczywistym jest, że wszystkie wymienione dyscypliny (ogólnie przyjmując, techniczne/ścisłe) mają pewien wspólny mianownik. U ich podstaw, mniej lub bardziej, leży matematyka. Informatyka zaś jest takim praktycznym zastosowaniem matematyki we współczesnych realiach; ery elektronicznej wymiany informacji, ale też przeniesienia świata kultury i sztuki do sfery cyfrowej.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co się dzieje, kiedy życie wykracza poza świat materialny? Sprawdź dostępne pozycje w sklepie.
„Jesteśmy organami rozrodczymi świata maszyn”
Marshall McLuhan
„Jesteśmy jedynie środkiem do czegoś dalece bardziej doskonałego”
Ryszard Blak

Wykształcenie i predyspozycje

Przygotowanie, wykształcenie i predyspozycje techniczne w zestawieniu stricte z informatyką to trafne połączenie dla ludzi, którzy szybko mogą się odnaleźć na stanowiskach technicznych i takich przypadków widziałem sporo. Choć, kiedy tak szybko sięgnę pamięcią wstecz, to matematycy i fizycy mocno, a nawet spektakularnie, zaznaczyli swoją obecność jako programiści/developerzy, czy testerzy/QA.

Największe wyzwanie

Pewnie sama koncepcja programowania, którą są w stanie opanować bardzo szybko z racji matematycznego podłoża, niekoniecznie będzie na szczycie listy. Pośród największych wyzwań w ich przypadku spodziewałbym się całej technologicznej otoczki, czyli m.in.:

TechnologiaJava, C#, Python, Bash etc.
FrameworkSpring, Hibernate, Vaadin, React, JUNIT etc.
NarzędziaIntelliJ, Visual Studio, SOAP UI, POSTMAN etc.

Software Development

Czyli zrozumienie i odnalezienie się w tym organizmie naczyń połączonych, zwanym wytwarzaniem oprogramowania oraz ról, zaangażowanych w proces produkcji oprogramowania. Składają się na nie:

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror w strasznie promocyjnej cenie.
    • filozofie pracy – np. Agile, czyli praktyki zwinne
    • metodykiScrum, Waterfall, Lean, Kanban* etc.
    • procesy zbieranie i definiowanie wymagań, definition of ready, definition of done etc.
    • cykle – relesowe/wdrożeniowe, iteracyjne etc.
    • ceremonie np. scrumowe – daily standup, planning, grooming, retrospective etc.

Umysł ścisły w Informatyce – droga na skróty

Co do drogi na skróty, to jest ona mapą, która będzie potrzebna to sprawnego przemieszczania się przez gąszcz tematyki. Na pierwszy rzut oka ilość tematów może przytłaczać – ale nie dajmy się zwieść, czy przestraszyć zwykłym pozorom. Taką mapą będzie wiedza.

Poza nią potrzebny będzie kompas, a jego rolę przejmie plan, który możemy sobie zbudować, mając świadomość, gdzie widzę siebie w tej układance, i które drogi tam prowadzą. Na końcu, i co będzie najważniejszym komponentem w tym zestawieniu, jest działanie – no ktoś musi tę drogę przecież przejść :).

To tak w skrócie byłoby tyle. Bardziej szczegółowo opowiadam w książce przedstawionej poniżej oraz artykule IT dla humanistów.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *