Scrum Master vs Product Owner

|

Scrum Master vs Product Owner

Nietechniczne i najbardziej popularne stanowiska w IT

Scrum Master vs Product Owner – dwa nietechniczne i najbardziej popularne stanowiska w IT, które ludziom spoza środowiska z niczym się nie kojarzą. Nic dziwnego, bo nazwy nie są intuicyjne i nie sugerują zbyt wiele.

Nie wynika to również z ich angielskiej formy, bo kiedy próbuje się je tłumaczyć, to często nie dostajemy więcej. Co jest najbardziej istotne i równocześnie stanowi dla obu wspólny mianownik jest to ich nietechniczność.

Kontekst

Branża informatyczna, rozumiana tu jako produkcja oprogramowania to nie tylko kodowanie. Tak jak każdy inny przemysł, także i ten składa się z:

  • twarzy, jaką widzi klient, czyli docelowego produktu jakim jest oprogramowanie
  • zaplecza niewidocznego na co dzień, czyli całego mechanizmu, opartego logice, technologii i infrastrukturze, które umożliwiają działanie produktu
  • oraz procesów, które koordynują produkcję i strategię.

Jest to naturalnie uproszczenie, ale pozwala ono poszufladkować zawiłości tego przemysłu.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Scrum Master vs Product Owner – na czym polega różnica?

Mówiąc o IT, lubię odnosić się do dość naturalnego, wspomnianego już trójpodziału, czyli:

  • Produkt – i tu mam na myśli tę przestrzeń, która jest biznesem rozumianym jako wygląd narzędzia (produktu/software’u), zastosowanie, funkcjonalności i strategię rozwoju oraz zarabiania pieniędzy.
  • Development – fizyczna realizacji pomysłów i planów przygotowanych przez biznes/produkt, w którym pracuje się z kodem, a rezultatem jest dodana funkcjonalność produktu, naprawiona usterka (bug), a także jego testowanie, wdrożenie i utrzymywanie (maintenance).
  • Proces – na styku biznesu i technologii trzeba tą pracą jakoś zarządzać, koordynować zadania, wyznaczać ich priorytet i kolejność, a wszystko to z uwzględnieniem ilości pracy jaką zespół może wykonać w danym czasie.
Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Zarówno Scrum Master, jak i Product Owner są reprezentantami swoich obszarów. Scrum Master odpowiada za część procesową, a Product Owner produktową. Przy czym oboje pracują na co dzień z zespołem developerskim.

Scrum Master vs Product Owner – podsumowanie

Wspomniany trójpodział ma miejsce zawsze w zespole IT, niezależnie od wyznawanych stosowanych metod i filozofii, choć nazewnictwo i podział obowiązków może się różnić. Z zasady są to role niezależne i obejmujące swoją dziedzinę. Wspominam o tym, bo skrajnych przypadkach spotkałem się z praktykami łączenia np. obowiązków programisty ze Scrum Masterem itp. Jednak jest to sytuacja mocno niepożądana, żeby nie powiedzieć patologiczna. Jak to się mawia, co jest do wszystkiego, to jest do niczego.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Szukasz branży z pracą zdalną w pełnym wymiarze?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *