Rekrutacja w IT

|

it dla humanistów

Rekrutacja w IT

Jak wygląda rekrutacja w IT? W zależności od roli, na którą aplikujesz, będzie różnie. Chodzi mi tu przede wszystkim o stanowiska techniczne vs. nietechniczne.

Role nietechniczne

Tu również występuje podział na pracę z procesami, ludźmi i produktem.

Proces – Scrum Master, Project Manager

Istotne jest przede wszystkim rozumienie procesu wytwarzania oprogramowania tzw. Product Life Cycle. Dalej umiejętność, albo pomysł na monitorowanie pracy zespołu i usprawnianie jej.

Najlepszym przykładem będzie tu Scrum Master, ale mogą to być inne stanowiska, bo nie koniecznie praca będzie wrdażana rytmem scrumowym. Są przecież inne podejścia jak Lean, Waterfall itd., ale jak by nie było, zawsze ktoś taki będzie potrzebny.

Jak się przygotować?

Na pewno zapoznać się z teorią, jeśli nie można się wesprzeć doświadczeniem. Dalej dobrze pokazać entuzjazm, chęci, inicjatywę oraz pochwalić się certyfikatem, szkoleniem, albo literaturą, do której sięgaliśmy. Chodzi o pokazanie, że bierzemy temat na serio.

Produkt – Product Owner, analityk, Product Manager

Te role wymagają przynajmniej 1 mocnego atutu:

  • znajomość biznesu/produktu,
  • znajomość pracy w IT,
  • umiejętności techniczne.

Im więcej umiejętności tym lepiej. Oczywiście najważniejsza będzie znajomości biznesu /produktu, bo z tym właśnie będzie się wiązać praca. Natomiast często takie biznesowe doświadczenie może po prostu być na tyle niszowe na rynku, że firma może iść w kierunku: „no dobra, to my sobie takiego specjalistę wychowamy” – wtedy dobrze jest mieć inny atut, w postaci kolejnych umiejętności.

Specjalista biznesowy często zaskoczy rekruterów, bo raczej nikt z nich nie będzie posiadał wiedzy hands-on, i bardzo chętnie takiego człowieka „przytulą”, bo rozwiąże to wiele problemów natury „dlaczego i po co to właściwie robimy”, oraz „czy to rzeczywiście tak ma działać” i ”nie wiem kto będzie chciał z tego korzystać”.

Jak się przygotowac?

Więcej o rekrutaji w IT opowiadam podczas mojej podróży do Lwowa

Oczywiście do rozmowy trzeba się przygotować. Opowiadać z pasją o swoim doświadczeniu w branży i własnych przmyśleniach i pomysłach na usprawnienia. Dobrze wspomnieć o ciekawych przypadkach z życia wziętych oraz rozwiązaniu problemu, który uratował jakąś sytuację i byliśmy z siebie wyjątkowo dumni.

Mogą paść pytania o to jak w Twoim wyobrażeniu wygląda wytwarzanie oprogramowania i jak na co dzień działa zespół w IT. Dalej pewnie padną pytania o definiowanie wymagania. Więc dobrze się przygotować, choćby teoretycznie, do czego zachęcam poprzez lekturę kolejnych wpisów na blogu.

Praca z ludźmi

Mam tu na myśli przede wszystkim stanowiska kierownicze, bo to w tym obszarze pracuje się z ludźmi. Niestety sama praca z ludźmi to nie wszystko. Stamowiska kierownicze zazwyczaj wiążą się to z przynajmniej ogólną wiedzą w wielu tematach (jak nie we wszystkich). Więc obejmują je najczęściej ludzie z doświadczeniem w branży , a najlepiej wielolotenim, lecz nie koniecznie w roli technicznej.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co się dzieje, kiedy życie wykracza poza świat materialny? Sprawdź dostępne pozycje w sklepie.

Role techniczne

Tutaj sporo zależy od pozycji (junior, regular, senior, lead etc.).

Jakby nie było, początek to raczej będą pytania o doświadczenie i styczność z technologiami. Dalej, kiedy rekrutujący ułożą sobie w głowie profil kandydata, przejdą do pytań teoretycznych. Powiedzmy, że można spodziewać się standardu (n.p. SOLID, abstract class vs interface, garbage collector, polimorfizm).

Jak się przygotować?

Oczywiście kolejnym etapem będzie live coding session, i tu kilka uwag/wskazówek. Dobrze mieć przygotowane i skonfigurowane IDE. Padnie prośba zapewne o sklonowanie sobie repozytorium z zadaniami, więc dobrze, żeby przebiegało to sprawnie.

Kluczem do sukcesu będzie pokazanie sposobu myślenia, a nie koniecznie idealnego rozwiązania zadania. Często można będzie korzystać z internetu (bo to główny „konsultant” w pracy dewelopera :)). Nie chodzi jednak o to, żeby wyszukiwać gotowych rozwiązań zadań, lecz żeby pokazać jak i co się przeszukuje. Chodzi o to, żeby znaleźć dopowiednie rozwiązanie naszego pomysłi n.p. sposób użycia danej biblioteki albo dostępnych w niej metod. Dokumentacja online, Stackoverflow, czy może inne źródła?

Dobrze będzie też znać popularne frameworki i biblioteki wiedzieć jak odpytywać bazy danych i korzystać z systemu kontroli wersji (Git, SVN) ale to już kolejny obszrny temat.

Po drugiej stronie Tenczy
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wzięły się znikąd… horror dostępny w promocyjnej cenie.

Umiejętności miękkie

Im mniej techniczne stanowisko, tym ważniejsze będą umiejętności miękkie. Im wyżej w hierarchii organizacji i większa ekspozycja poza zespół, tym również miękkie umiejętności będą grały większą rolę. Chodzi przede wszystkim o kontakty interpersonalne, budowanie relacji, empatia, rozumienie potrzeb innych i adresowanie sytuacji konfliktowych.

Kto rekrutuje?

Na pierwszym etapie zazwyczaj będą to typowi rekruterzy, którzy działają zgodnie z wysokopoziomowymi wytycznymi.

Dopiero w kolejnych etapach zacznie się właściwa rozmowa, która będzie już weryfikowała wiedzę i doświadczenie, sposób myślenie i biegłość w rozwiązywaniu zadań. Ale również będzie to sprawdzenie, czy kandydat nadaje się do pracy w zespole ogólnie i czy pasować będzie do naszego konkretnego zespołu. Dobrze jest wykazać się komunikatywnością, samodzielnością, pozytywnym nastawieniem. Pokaż się tak, jak ktoś, z kim ty sam chciałbyś pracować w zespole.

Więcej o rekrutaji w IT opowiadam podczas mojej podróży do Lwowa

Czasem potrzeba trochę szczęścia

Niestety tak, i niestety bywa, że kandydat nie dostaje odpowiedniego feedbacku. Co mam na myśli? Bywa, że znaleźliśmy już właściwego kandydata, który zrobił bardzo dobre wrażenie i chcemy, żeby dołączył do zespołu. Niestety w ostatniej chwili przychodzi odgórna decyzja o „zamrożeniu” stanowiska, na co może być milion różnych powodów. Jeśli kandydat otrzyma taką informację – pół biedy. Jeśli niestety jedyny komunikat, jaki do niego dojdzie, będzie Niestety nie otrzymał Pan tego stanowiska.” – to słabo, ale tak bywa.

Kulisy …

Dlatego ważne jest, żeby mieć tę myśl gdzieś z tyłu głowy, że kiedy nie ma konstruktywnego feedbacku. Mogło się po prostu zadziać coś na płaszczyźnie politycznej, na którą nikt nie ma wpływu.

Almanach Informatyczny - Lite

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite. Założeniem jej jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszytko czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *