Praca w IT bez programowania

|

Praca w IT bez programowania

Praca w IT bez programowania

Czy istnieje coś takiego jak praca w IT bez programowania? Otóż tak i nie jest to żaden wyjątek, ani rzadkość w świecie IT.

To trochę jak w każdym przemyśle. Weźmy na przykład przemysł samochodowy. Nie każdy pracownik tego przemysłu jest w stanie powiedzieć jak zbudowane jest auto i dlaczego właśnie tak. Nawet ci na linii produkcyjnej mogą tego nie wiedzieć, ale też nie muszą. Tym bardziej nie muszą ci, którzy odpowiadają za wygląd pojazdu, stylistykę, czy też funkcjonalność użytkową, jak rozmieszczenie i ilość schowków itp.

W przemyśle IT jest, może nie tak samo, ale podobnie. Są ludzie, którzy zajmują się produkcją oprogramowania, ale są również ci, którzy ją projektują, testują, opisują, reklamują,

it dla humanistów
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy w IT, by czuć się w niej komfortowo – w 100 słowach! Znajdź rolę dla siebie!
Poznaj zaplecze świata IT od humanisty dla humanistów

Czy każdy musi kodować?

Nie, bo nie każdy potrzebuje takiej umiejętności. Choć należy pamiętać, że wysokopoziomowa znajomość kodowania i całego cyklu wytwarzania oprogramowania i procesów z nim związanych, jest na pewno na korzyść potencjalnego kandydata to każdej nietechnicznej roli. Dlaczego? Bo każda nietechniczna rola będzie się ocierać o zespół techniczny i zapewne komunikować się z nim. Dobrze jest więc wiedzieć jak to robić skutecznie i efektywnie i umieć się odnaleźć konceputalnie, czy też w samym żargonie.

Jakie to są role?

Zazwyczaj dzielę je na te, które zajmują się:

 • procesami
 • produktem
 • i ludźmi

Proces

Tu przede wszystkim będą to

 • Scrum Master
 • Project Manager
 • Program Manager
 • Portfolio Manager

W zależności od przyjętego sposobu pracy i wyznawanej filozofii, nazwy mogą się różnić. Jako, że najbliższe mi są Agile, i realizujący go Scrum, będzie to pewnie odczuwalne w moich wywodach. Ale należy pamiętać, że nie są to podejścia ani jedyne, ani najlepsze. Dobór najbardziej efektywnego zależy od preferencji organizacji i charakteru zadań/pracy. Mogą to być Lean, Waterfall, Kanban itp.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Produkt

Najczęściej są to:

 • Product Owner
 • analityk biznesowy
 • Product Manager
 • Technical Product Manager

Każdy produkt, czyli oprogramowanie powstaje, żeby rozwiązać jakiś biznesowy problem. To właśnie ludzie ludzie od produktu są odpowiedzialni za indentyfikowanie ich oraz proponowanie rozwiązań. Nie chodzi tu oczywiście o rozwiązania techniczne i technologiczne. Chodzi o dodanie, modyfikowanie, a być może usunięcie funkcjonalności produktu, co ma ostatecznie pomóc w rozwoju naszego produktu. Zachęcam do przejrzenia wpisu, gdzie bardziej szczegółowo podchodzę do zagadnienia.

UX Designer (User Experience Designer)

Jeśli nasz produkt posiada warstwę graficzną (a wcale nie musi), ta musi jakoś wyglądać. Zazwyczaj będzie to twarz, wizytówka naszego produktu, musi zrobić dobre pierwsze wrażenie, zatem nie tylko bycie humanistą może pomóc, ale będzie tu miejsce na graficzny element artystyczny.

Wygląd sam w sobie to nie wszystko. Należy pamiętać, że skrót UX oznacza User Experience Designer. Co z tego, że nasz produkt będzie ładnie wyglądać, jeśli nie będzie intuicyjny i nie będzie adresować rzeczywistych potrzeb użytkownika. Nie koniecznie to co biznes uważa za ważne, jest tym, czego użytkownik potrzebuje. Stąd bezpośredni kontakt UX desigerów w klientem jest taki ważny. Również ci, którzy reprezentują biznes powinni korzystać z usług i opinii UX’owców. Nie raz byłem świadkiem, kiedy UX zweryfikowali założenia Product Ownera.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź? Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

People Manager

To tak mówiąc ogólnikowo, ale w rzeczywistości jest to odpowiedzialność nie tylko za ludzi, lecz również za pracę, procesy, domenę i inne pewnie wiele innych rzeczy. Jednym słowem manager zespołów będzie osobą odpowiedzialną za wszystko; spinającą wszystko i znającą się na wszystkim – choć nie koniecznie w każdej z tych dziedzin będzie to wiedza specjalistyczna. Specjalizacja to oddzielny temat, i wymaga raczej lat obcowania z daną dziedziną.

Praca w IT bez programowania – podsumowanie

Jednym słowem warto mieć świadomość, że przemysł IT daje takie możliwości. Problem polega na tym, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Ja zachęcam do eksplorowania tematu. Być może jest tu gdzieś przestrzeń na Twoje spełnienie zawodowe.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *