Praca w IT bez doświadczenia

|

Praca w IT bez doświadczenia
Jak z każdą inną pracą, znalezienie pierwszej jest trudniejsze, ale potem już jest z górki.

Praca w IT bez doświadczenia może wydawać się ciężkim tematem

Ale wcale nie musi takim być. To trochę jak z każdą pracą, jaka by ona nie była. Po pierwsze, trzeba się “zahaczyć”, czyli zdobyć jakiś punkt zaczepienia, a od tego momentu jest już z górki. No właśnie, ale jak się “zahaczyć”?

Strategia

Żeby dobrze sobie obrać taktykę, wystarczy mieć świadomość, czego dokładnie szukasz. Co sprowadza się do zrozumienia na czym polega praca w IT, jakie są role i umiejętności potrzebne do wejścia na dane stanowisko. Nie wszystko przecież sprowadza się do kodowania i wiedzy czysto technicznej.

Kolejne pytanie to, czym obecnie dysponujesz – jakie umiejętności, doświadczenie i wiedzę posiadasz. Zaznaczam tu, że nie chodzi znów koniecznie o wiedzę z zakresu pracy w IT, bo przecież zaprzeczałoby to założeniom tego wpisu.

Odpwiedź w dwóch częściach

1. Praca w IT bez doświadczenia – i bez wiedzy technicznej

I to jest przypadek wzbudzający największe emocje i zapewne zainteresowanie. Bo jak przecież zacząć pracę skoro nie umiem programować. No cóż, praca w IT do nie tylko kodowanie. Tak jak przy produkcji chleba, zaangażowanych musi być szereg różnych profesji, żeby ten chleb ostatecznie znalazł się na naszych stołach. Nie każdy jest piekarzem.

Uważasz, że jesteś na straconej pozycji, bo jesteś humanistą do szpiku kości? No cóż, temat w IT nie jest nowy. Humanista też może się tu odnaleźć, i znam osobiście wiele przykładów potwierdzających to stwierdzenie.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co się dzieje, kiedy życie wykracza poza świat materialny? Sprawdź dostępne pozycje w sklepie.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek doświadczenie zawodowe, zastanów się, czy miałeś w pobliżu styczność z jakimś narzędziem informatycznym. W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić branżę, która w żaden sposób nie jest zinformatyzowana.

Jeśli zetknąłeś się z takim narzędziem i poznałeś jakiś obszar od strony biznesu, warto rozważyć ścieżkę produktową.

Jeśli zaś zainteresowały Cię procesy, metody i filozofie pracy w IT, a do tego lubisz pracę z ludźmi – może ta ścieżka będzie dla Ciebie.

Pracujesz w obsłudze klienta, albo technicznym supporcie – stąd niedaleko do działu IT, z którym pewnie się zetknąłeś. Miej na uwadze, że przejście na tę drugą stronę, jest dość częstym i naturalnym rozwojem kariery.

Po drugiej stronie Tenczy
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wzięły się znikąd… horror dostępny w promocyjnej cenie.

2. Praca w IT bez doświadczenia – ale z wiedzą techniczną

Tu może być nieco łatwiej, bo firmy technologiczne agresywnie walczą o “świeży narybek”. Nie rzadko do tego stopnia, że zaznaczają swoją obecność już na uczelniach, żeby potencjalnie zachęcić absolwentów do współpracy. Taka współpraca często zaczyna się jeszcze podczas studiów. Może to być staż, niepełny etat, czy elastyczny grafik dnia – z doświadczenia wiem, że jest tu duża chęć kompromisu.

Oczywiście nie tylko absolwenci uczelni technicznych są brani pod uwagę. To jest właśnie piękno tej branży, że raczej nikt nie będzie wymagał dyplomu z uczelni – i tak zostaniesz sprawdzony pod kątem wiedzy i potencjału. Gdzie się tego nauczyłeś – kwestia zupełnie drugorzędna. Żyjemy w czasach, gdzie cała wiedza ludzkości jest na wyciągnięcie ręki i właściwie za darmo. Jeśli nauczyłeś się na własną rękę, to też świadczy o Twoim charakterze, determinacji, chęci i samodyscypliny. Na to również się patrzy.

Jak się sprzedać

Do rozmowy rekrutacyjnej trzeba się przygotować, a jest przecież pula skończonych pytań. Nie daj się zaskoczyć.

Co warto wiedzieć

Przede wszystkim być “computer friendly”. W centrum każdej roli jest praca z komputerem, więc jest to absolutne minimum. Warto mieć świadomość o SDLC i poczuć się komfortowo przynajmniej najpopularniejszym podejściem do pracy w IT – Scrum i filozofii Agile, która za nim stoi.

Język obcy (angielski)

Na pewno się przyda, ale nie jest to… “must have” :). Naturalnie w międzynarodowej korporacji będzie nieunikniony i jak każda dodatkowa umiejętność przemówi na Twoją korzyść. Są natomiast rodzime firmy technologiczne obsługujące polską część rynku. Temat oddzielnie omówiłem tu.

Praca w it bez doświadczenia – podsumowanie

Skala wejścia do IT Kiedy masz już świadomość, jak wygląda w praktyce praca w IT, zastanów się przez pryzmat Twoich umiejętności, doświadczenia, zainteresowań i predyspozycji, gdzie widzisz siebie w tej układance. Zachęcam do zgłębienia kolejnego tematu, który może być tu pomocny, czyli (nie)techniczna skala wejścia do IT.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite. Założeniem jej jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszytko czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *