Nazwy stanowisk w IT – czyli Labirynt Software Developmentu.

|

nazwy stanowisk w IT

Ilość stanowisk w IT, które mają w sobie słowo manager, a w praktyce oznaczają coś zupełnie innego to tylko jedna z rzeczy, które mogą przyprawiać o zawrót głowy. Do tego jeszcze Scrum Master, Product Owner i DevOps, czyli role które mogą być specyficzne dla tej branży i mogą się okazać dość abstrakcyjne dla ludzi spoza kontekstu informatycznego.

W skrócie wyodrębniłbym pięć kategorii. Jakby nie nazywać stanowiska, jak skomplikowane i nic niemówiące by nie były, to ostatecznie wejdą one w którąś z nich:

  1. Product (biznes) – poznawanie potrzeb klienta/rynku i wprowadzanie ich w życie.
  2. Scrum Team – kodowanie (programowanie) i testowanie wyżej wspomnianych potrzeb.
  3. Project, Process – czyli zarządzanie procesami i projektami; szeroko rozumiana biurokracja (często jednak potrzebna).
  4. Infrastructure, Release – Zarządzanie infrastrukturą. Przygotowanie i utrzymywanie maszyn oraz udostępnienie produktu klientowi.
  5. Software Development Management – czyli zarządzanie ludźmi (bo ktoś to musi robić, a do tego dochodzi wysokopoziomowe branie odpowiedzialności za wszystko.

Jak to wszytko połączyć?

Rozmaite nazwy stanowisk w IT mogą wywołać zawrót głowy. Postanowiłem więc stworzyć mapę tego labiryntu, która pomoże poukładać sobie, gdzie te role są względem siebie i w jakim obszarze są osadzone. Można w niej również dostrzec naturalną kolej ewolucji ścieżki zawodowej.

nazwy stanowisk w it
*Kursywa w nazwach stanowisk oznacza stanowisko pokrewne albo równoważne. Wiem, że w przypadku DevOps, SRE, Operations może to wywołać debatę… no ale cóż 🙂

W centrum umieszczam role kierownicze, a to dlatego, że każda ścieżka może do nich zaprowadzić. Dlaczego? Tak się składa, że kluczową umiejętnością na stanowisku kierowniczym musi być doświadczenie w produkcji oprogramowania; rozumienie procesów, praktyk, standardów, zależności i technologii. Nie chodzi tu o bycie ekspertem w każdej z tych dziedzin, choć jest to zawsze na korzyść. Bycie ekspertem w danej dziedzinie jest trochę jak ze specjalizacją medyczną, o czym pisałem tutaj. Do tego w zespole zawsze będzie ekspert od obszaru, który nas interesuje.

Quo vadis – czyli dokąd poprowadzi Cię każda z dróg.

Same nazwy stanowisk w IT to jedno. Ale co się za nimi kryje i dokąd mogą Cię poprowadzić?

Okazuje się, że wszystkie drogi prowadzą do stanowisk kierowniczych, bo każda z nich umożliwi obycie się w całości działania tych mechanizmów. Raczej nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym na stanowisku managerskim znajduje się osoba świeżo po studiach, bo taki kierunek kończyła. To znów podkreśla wagę doświadczenia i praktyki względem teorii, którą oczywiście dobrze jest znać.

Dobrze jest też mieć taką świadomość, kiedy planuje się rozwój zawodowy. Chodzi o to, żeby wiedzieć, że żadne drzwi nie są przed Tobą zamknięte, jedynie mogą wymagać większego przygotowania, wysiłku, zaangażowania. Warto też pamiętać, żeby zakomunikować taki plan. Niech obecny przełożony wie, bo może Ci w tym pomóc. Wówczas wyznaczy Ci taki zestaw zadań, które przygotują Cię do wybranej roli. A kiedy pojawi się okazja, on będzie wiedział komu taką możliwość zaoferować, bo mu to wcześniej zakomunikowałeś – że chcesz się sprawdzić.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Jaka ewolucja zawodowa jest możliwa w IT?

Załączony obrazek ma spełniać rolę mapy oraz przedstawić spektrum specjalizacji w obrębie IT oraz poszczególnych ról które umiejscowione w nim są. Ma to za zadanie pokazać, które z nich są pokrewne, albo oznaczają to samo, czy też coś bardzo pokrewnego. Można z niego również wyczuć naturalną drogę rozwoju zawodowego i potencjalne opcje, które stoją przed nami. Zaznaczam jednak, że mówię o naturalnym kierunku, rozwoju i nie wykluczam innych kombinacji.

Wszystko jest możliwe (o czym wspominam również darmowym ebooku), lecz im bardziej niedomyślna zmiana, tym koszt, czyli wysiłek i determinacja będą współmiernie większe. Przy tym wszystkim zakładam również ewolucję na drodze awansu, czyli – mimo, że robimy krok nieco w bok, to nadal do przodu. Wspominam o tym, bo w grę również wchodzi diametralna zmiana roli, która może nieść z sobą przejście z seniora w jednej roli na juniora w innej. Pamiętajmy, że odbije się to również na finansach.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *