RyszardBlak.com

IT dla humanistów i nie tylko

Lista stanowisk w IT

|

Lista stanowisk w IT

Lista stanowisk w IT – wprowadzenie

Lista stanowisk w IT. O stanowiskach, czy też rolach w IT wspominałem już kilka razy przy okazji innych wpisów, jak tu, czy tu. Mam jednak wrażenie, że tam punkt ciężkości był w nieco innych miejscach. Postanowiłem więc, że temat ugryzę jeszcze z innej strony.

Tym razem skupię się od razu na liście wszystkich stanowisk, z którymi się spotkałem podczas mojej wieloletniej przygody z IT i opowiem jak to było w praktyce.

Kodeł lista stanowisk
Kodeł – porady eksperta. Więcej w kolejnych artykułach.

Teoria a praktyka

Myśl, którą chciałbym tu zostawić to znów teoria, a praktyka. Zmierzam do tego, że czasem nazwa stanowiska to fasada, za którą kryje się… no właśnie, co się może tam kryć?

Podział

Jak to mam w zwyczaju pogrupuję stanowiska na obszary:

ProduktProduct Owner
Product Manager
Analityk Biznesowy
Analityk Systemowy
Technical Product Manager
ProcesScrum Master
Agile Coach
Project Manager
Program Manager
TechniczneQA, Quality Analyst, Quality Assurance, Tester
DBA, Data Base Analyst
Architekt, Application Architect
DevOps, IT Operations, System Owner
SRE, Site Reliability Engineer
Ludzie i odpowiedzialność za wszystkoEngineering Manager, Dev Manger
Supervisor
Director

Zacznę nietypowo, bo od roli, które brzmieć mogą egzotycznie.

Produkt

Product Owner– List stanowisk w IT

Product Owner w podejściu scrumowym, będzie osobą od biznesu i budżetu. Plan strategia i pieniądze na rozwój produktu. Pracuje blisko z zespołem i jest bezpośrednim odbiorcą pracy. Mówi się o nim, że jest stake holderem, albo sponsorem. Reprezentuje klienta. Rozumie biznes i potrzeby klienta. Umie definiować wymagania biznesowe dla zespołu.

Product Manager

Spotkałem się z tą rolą, kiedy przy zespole był ktoś w rodzaju analityka. Taką relacje nazywam wtedy kolektywnym Product Ownerem. Chodzi o to, że Product Manager pracuje wysoko poziomowo, np. nad strategią, rozwojem i budżetem i relacją z klientami…

Analityk Biznesowy

Podczas, gdy analityk będzie częścią zespołu. To on będzie reprezentował, wdrażał i tłumaczył na język wymagań (historyjki, kryteria akceptacji) to, co zaplanował Product Manager.

Technical Product Manager

Mam wrażenie, że organizacje nie za bardzo wiedziały, co zrobić z taką rolą, kiedy trend na tę nazwę się pojawił w przemyśle. Teoretycznie miała to być taka bardziej techniczna wersja Product Managera. Czyli poza znajomością biznesu w tej roli miał być jeszcze aspekt techniczny. W praktyce widziałem jedynie zmiany tytułów dotychczasowych analityków, czy Product Managerów.

Analityk Systemowy

Tu znów rola analityka, który nie tylko w oparciu o wiedzę biznesową, ale również techniczną jest w stanie definiować wymagania. Np. potrafi czytać kod i jest w stanie zasugerować jakiego rodzaju zmiany w kodzie są potrzebne, żeby zaadresować potrzebę biznesową, bądź techniczną. Rzadkie stanowisko.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Proces

Scrum Master

Popularne stanowisko, które wyłoniło się popularności metody Scrum (lub, jak to niektórzy mówią, metodologii, albo frameworku, czy ram działania). Na czele tego podejścia i na straży przestrzegania reguł i porządków scrumowych będzie stał właśnie Scrum Master.

Ze Scruma korzystają wszyscy (a na pewno większość), ale nie wszyscy chcą udostępnić zespołowi Scrum Mastera. Dopiero jak dobry Scrum Master wchodzi do zespołu i nagle efektywność i porządek pracy przekłada się na wymierne finansowe korzyści, ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę jak ważna jest to rola.

Agile Coach

Agile jest pojęciem nadrzędnym nad Scrumem. Stąd po pierwsze organizacje chcą być Agile, a dopiero potem dobierają narzędzie do jego realizacji – np. Scrum. Agile Coach ma być takim guru od dobrych praktyk w zakresie danego podejścia do produkcji software’u. To on jest ostatnią deską ratunku, kiedy widzimy, że coś w zespole nie działa, a nie możemy tego zidentyfikować. Albo też jesteśmy w stanie zidentyfikować, ale nie wiemy jak rozwiązać.

Project Manager

Człowiek od spinania tematów, metryk, prognoz, budżetów i spotkań. Trochę z przekąsem zaczynam, ale myślę, że to trafia w sedno. Jego praca zaczyna się tam, gdzie praca zespołu staje się bardziej złożona.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Np. Projekt zakłada pracę kilku zespołów, określony budżet i krytyczny deadline. Jest to ważna i duża inicjatywa. Wówczas potrzebny jest ktoś, kto będzie spinał koordynował i synchronizował pracę zaangażowanych zespołów by dostarczyć obiecany wynik w wyznaczonym czasie, lub odpowiednio wcześnie zidentyfikować i zasygnalizować zagrożenia oraz ustalić „plan B”.

Program Manager

Kluczem do zdefiniowania tego stanowiska jest skala. Jeśli Project Manager będzie koordynować pracę pomiędzy zespołami, to Program Manager zrobi to samo na poziomie wyżej. Np. na w skali całej organizacji, albo departamentów.

Techniczne

Developer, programista

Czyli najbardziej stereotypowy informatyk. Czyli osoba pracująca na co dzień z kodem. Naprawia błędy, poprawia niedoskonałości i dodaje nowe funkcjonalności produktu.

QA, Quality Analyst, Quality Assurance, Tester

Czyli druga strona kodowania, a mam tu na myśli wszelkiego rodzaju testowanie. Generalnie trend jest taki, że testerzy coraz bardziej stają się programistami, w tym sensie, że testują z poziomu kodu, pisząc własny. Chyba już coraz rzadziej, ale są również testerzy manualni, którzy testują funkcjonalności poprzez manualną interakcje z aplikacją bądź API.

DBA, Data Base Analyst

Systemy informatyczne potrzebują gromadzić i udostępniać dane w sposób szybki i bezpieczny. Często w ilościach przekraczających naszą percepcję. Tu z pomocą przychodzą technologie, narzędzia i języki, a co za tym idzie, również ludzie, specjalizujący się w tym obszarze.

Architekt, Application Architect

Techniczny guru, który jest najbardziej decyzyjna osobą, albo przynajmniej autorytetem w tych właśnie kwestiach. On wyznacza kierunek i strategię technologiczną i udziela wskazówek zespołom, podejmującym jakieś zadanie.

DevOps, IT Operations, System Owner

Czyli przygotowanie i dbanie o infrastrukturę, na której uruchamiane są nasze aplikacje. Pomaga przy wdrażaniu zmian i monitoruje sprawność systemu.

SRE, Site Reliability Engineer

W skrócie, jest to nowy trend i pewna ewolucja funkcji DevOps przy czym skoncentrowana na podejściu chmurowym.

Ludzie i cała odpowiedzialność

Engineering Manager, Supervisor, Director

Czyli rola, która bierze odpowiedzialność za wszystko ze swojego obszaru. Zacznę tu nieco kontrowersyjnie: nie trzeba być specjalistą w jakiejś dziedzinie, lecz trzeba umieć korzystać z dostępnych specjalistów. Oczywiście zaplecze umiejętności będzie obejmowało takie aspekty jak: praca z ludźmi, rozumienie produktu i procesów, branie odpowiedzialności, reprezentowanie swojego obszaru, komunikacja, budowanie relacji, budżet, strategia i polityka.

Lista stanowisk w IT – podsumowanie

Teraz, czy można być specjalista w każdej z tych dziedzin? Wiadomo, rozwijamy się przez całe życie, ale mimo to wydaje się to być… przynajmniej trudne, ale być może zbędne. Jak to mówią, jeśli coś jest do wszystkiego, to…. Jeśli miałbym wycisnąć esencję najważniejszych rzeczy, powiedziałbym tak: ludzie, komunikacja i koordynacja. Jak zadbasz o ludzi, to oni zadbają, żeby wszystko było na swoim miejscu.

Na końcu pozwolę sobie sprostować pierwszą myśl przy tym stanowisku – w jednym trzeba być specjalistą na tej roli; trzeba być specjalistą… w byciu managerem.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *