Lista stanowisk w IT

|

Lista stanowisk w IT

Lista stanowisk w IT – wprowadzenie

Lista stanowisk w IT. O stanowiskach, czy też rolach w IT wspominałem już kilka razy przy okazji innych wpisów, jak tu, czy tu. Mam jednak wrażenie, że tam punkt ciężkości był na w nieco innych miejscach. Postanowiłem więc, że temat ugryzę jeszcze z innej strony.

Tym razem skupię się od razu na liście wszystkich stanowisk, z którymi się spotkałem podczas mojej wieloletniej przygody z IT i opowiem jak to było w praktyce. Myśl, którą chciałbym tu zostawić to znów teoria, a praktyka. Zmierzam do tego, że czasem nazwa stanowiska to fasada, za którą kryje się… no właśnie, co się może tam kryć?

Jak to mam w zwyczaju pogrupuję stanowiska na obszary Produkt, Proces, Techniczne oraz Ludzie i odpowiedzialność za wszystko.

Zacznę nietypowo, bo od roli, które brzmieć mogą egzotycznie.

Produkt

Product Owner

– w podejściu scrumowym, będzie to osoba od biznesu i budżetu. Plan strategia i pieniądze na rozwój produktu. Pracuje blisko z zespołem i jest bezpośrednim odbiorcą pracy. Mówi się o nim, że jest stake holderem, albo sponsorem. Reprezentuje klienta. Rozumie biznes i potrzeby klienta. Umie definiować wymagania biznesowe dla zespołu.

Product Manager

– spotkałem się z tą rolą, kiedy przy zespole był ktoś w rodzaju analityka. Taką relacje nazywam wtedy kolektywnym Product Ownerem. Chodzi o to, że Product Manager pracuje wysoko poziomowo, np. nad strategią, rozwojem i budżetem i relacją z klientami…

Analityk Biznesowy

– …podczas, gdy analityk będzie częścią zespołu. To on będzie reprezentował, wdrażał i tłumaczył na język wymagań (historyjki, kryteria akceptacji) to, co zaplanował Product Manager.

Technical Product Manager

– mam wrażenie, że organizacje nie za bardzo wiedziały, co zrobić z taką rolą, kiedy trend na tę nazwę się pojawił w przemyśle. Teoretycznie miała to być taka bardziej techniczna wersja Product Managera. Czyli poza znajomością biznesu w tej roli miał być jeszcze aspekt techniczny. W praktyce widziałem jedynie zmiany tytułów dotychczasowych analityków, czy Product Managerów.

Analityk Systemowy

– tu znów rola analityka, który nie tylko w oparciu o wiedzę biznesową, ale również techniczną jest w stanie definiować wymagania. Np. potrafi czytać kod i jest w stanie zasugerować jakiego rodzaju zmiany w kodzie są potrzebne, żeby zaadresować potrzebę biznesową, bądź techniczną. Rzadkie stanowisko.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Proces

Scrum Master

– popularne stanowisko, które wyłoniło się popularności metody Scrum (lub, jak to niektórzy mówią, metodologii, albo frameworku, czy ram działania). Na czele tego podejścia i na straży przestrzegania reguł i porządków scrumowych będzie stał właśnie Scrum Master. Ze Scruma korzystają wszyscy (a na pewno większość), ale nie wszyscy chcą udostępnić zespołowi Scrum Mastera. Dopiero jak dobry Scrum Master wchodzi do zespołu i nagle efektywność i porządek pracy przekłada się na wymierne finansowe korzyści, ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę jak ważna jest to rola.

Agile Coach

– Agile jest pojęciem nadrzędnym nad Scrumem. Stąd po pierwsze organizacje chcą być Agile, a dopiero potem dobierają narzędzie do jego realizacji – np. Scrum. Agile Coach ma być takim guru od dobrych praktyk w zakresie danego podejścia do produkcji softwareu. To on jest ostatnią deską ratunku, kiedy widzimy, że coś w zespole nie działa, a nie możemy tego zidentyfikować. Albo też jesteśmy w stanie zidentyfikować, ale nie wiemy jak rozwiązać.

Project Manager

– człowiek od spinania tematów, metryk, prognoz, budżetów i spotkań. Trochę z przekąsem zaczynam, ale myślę, że to trafia w sedno. Jego praca zaczyna się tam, gdzie praca zespołu staje się bardziej złożona. Np. Projekt zakłada pracę kilku zespołów, określony budżet i krytyczny deadline. Jest to ważna i duża inicjatywa. Wówczas potrzebny jest ktoś, kto będzie spinał koordynował i synchronizował pracę zaangażowanych zespołów by dostarczyć obiecany wynik w wyznaczonym czasie, lub odpowiednio wcześnie zidentyfikować i zasygnalizować zagrożenia oraz ustalić “plan B”.

Program Manager

– kluczem do zdefiniowania tego stanowiska jest skala. Jeśli Project Manager będzie koordynować pracę pomiędzy zespołami, to Program Manager zrobi to samo na poziomie wyżej. Np. na w skali całej organizacji, albo departamentów.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Techniczne

Developer, Programista

– czyli najbardziej stereotypowy informatyk. Czyli osoba pracująca na co dzień z kodem. Naprawia błędy, poprawia niedoskonałości i dodaje nowe funkcjonalności produktu.

QA, Quality Analyst, Quality Assurance, Tester

– czyli druga strona kodowania, a mam tu na myśli wszelkiego rodzaju testowanie. Generalnie trend jest taki, że testerzy coraz bardziej stają się programistami, w tym sensie, że testują z poziomu kodu, pisząc własny. Chyba już coraz rzadziej, ale są również testerzy manualni, którzy testują funkcjonalności poprzez manualną interakcje z aplikacją bądź API.

DBA, Data Base Analyst

– systemy informatyczne potrzebują gromadzić i udostępniać dane w sposób szybki i bezpieczny. Często w ilościach przekraczających naszą percepcję. Tu z pomocą przychodzą technologie, narzędzia i języki, a co za tym idzie, również ludzie, specjalizujący się w tym obszarze.

Architekt, Application Architect

– techniczny guru, który jest najbardziej decyzyjna osobą, albo przynajmniej autorytetem w tych właśnie kwestiach. On wyznacza kierunek i strategię technologiczną i udziela wskazówek zespołom, podejmującym jakieś zadanie.

DevOps, IT Operations, System Owner

– czyli przygotowanie i dbanie o infrastrukturę, na której uruchamiane są nasze aplikacje. Pomaga przy wdrażaniu zmian i monitoruje sprawność systemu.

SRE, Site Reliability Engineer

– w skrócie, jest to nowy trend i pewna ewolucja funkcji DevOps przy czym skoncentrowana na podejściu chmurowym.

Ludzie i cała odpowiedzialność

Engineering Manager, Supervisor, Director

– czyli rola, która bierze odpowiedzialność za wszystko ze swojego obszaru. Zacznę tu nieco kontrowersyjnie: nie trzeba być specjalistą w jakiejś dziedzinie, lecz trzeba umieć korzystać z dostępnych specjalistów. Oczywiście zaplecze umiejętności będzie obejmowało takie aspekty jak: praca z ludźmi, rozumienie produktu i procesów, branie odpowiedzialności, reprezentowanie swojego obszaru, komunikacja, budowanie relacji, budżet, strategia i polityka.

Teraz, czy można być specjalista w każdej z tych dziedzin? Wiadomo, rozwijamy się przez całe życie, ale mimo to wydaje się to być… przynajmniej trudne, ale być może zbędne. Jak to mówią, jeśli coś jest do wszystkiego, to…. Jeśli miałbym wycisnąć esencję najważniejszych rzeczy, powiedziałbym tak: ludzie, komunikacja i koordynacja. Jak zadbasz o ludzi, to oni zadbają, żeby wszystko było na swoim miejscu.

Na końcu pozwolę sobie sprostować pierwszą myśl przy tym stanowisku – w jednym trzeba być specjalistą na tej roli; trzeba być specjalistą… w byciu managerem.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *