Jak znaleźć pracę w korporacji z doświadczeniem w innej branży, albo też bez żadnego doświadczenia zawodowego?
Tak jednym zdaniem, to metodą prób i błędów. Tak na poważnie, to korporacja korporacji nierówna. Pytanie, czy ma dla Ciebie znaczenie, jaki rodzaj pracy będziesz, albo chciałbyś wykonywać. Kolejne pytanie, jaki zestaw umiejętności i predyspozycje posiadasz, albo chciałbyś w sobie rozwinąć?
Odpowiadam
Na te pytania postaram odnieść się w oparciu o wieloletnie doświadczenie w pracy w dużej, międzynarodowej korporacji. Choć przyznam, że największą część mojego życia zawodowego spędziłem w korporacji technologicznej. Natomiast jak każdy, musiałem zacząć gdziekolwiek. Tak też się stało, zacząłem gdziekolwiek, dopiero wyniesione doświadczenie szybko doprowadziło mnie do IT właśnie.
Zaplanuj długoterminowy cel
Może warto wziąć pod uwagę, gdzie widzisz się docelowo za kilka lat? Ja przy każdej okazji proponuję i zapraszam do IT. Korporacja o innym profilu może być przecież tylko etapem, a są to jednak różne światy.
Doświadczenie pokazuje, że wiele osób poszło tą droga. Korporacja o danym profilu biznesowym daje świetne przygotowanie do poznania branży IT. Każda branża to specyficzne dla niej narzędzia informatyczne. Bezwiednie i naturalnie możesz stać się specjalistą biznesowym, który w branży IT jest na wagę złota.
Doświadczenie
Może masz już jakieś doświadczenie w innej branży? Zazwyczaj z każdego biznesu, niezależnie jaka byłaby to praca, czy rola, czegoś się uczymy. Jeśli tak jest, i jesteś w stanie to zidentyfikować, wykorzystaj to jako swój atut. Szukaj korporacji o takim profilu.
Bez doświadczenia zawodowego?
Na czym się znasz
Nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego? W takim razie zastanów się, na czym się znasz. Może Twoje zainteresowania będą kluczem. Może jest coś co Cię zawsze ciekawiło, a nie miałeś motywacji, żeby się do tego przyłożyć. Myślę, że jest to dobry motywator do pracy nad zainteresowaniami, aż one staną się Twoim atutem.
Kierunek studiów
Kierunek studiów oczywiście będzie Twoją naturalną przestrzenią i specjalizacją. Natomiast, nie jest to już wyznacznikiem rozwoju zawodowego i mówię to w oparciu o niezliczoną liczbę przypadków, z którymi się zetknąłem. Choć pewnie ma to miejsce głównie w przypadku kierunków humanistycznych. Te może nie dają bezpośrednio przygotowania do pracy w korporacji, ale kształtują Cię tak, że powinieneś umieć odnaleźć się w każdej sytuacji – tę myśl rozwijam tu.
Na koniec tego paragrafu, dodam jedynie, że był taki moment, kiedy wydawało mi się nawet, że profil studiów przestaje mieć znaczenie. Ostatecznie i tak najwięcej uczymy się w pracy. To ona przygotuje nas do wykonywania obowiązków, a praktykę ceni się najbardziej.
Jakiekolwiek doświadczenie zawodowe
Obsługa klienta
Jest to popularne miejsce w korporacji szczególnie dla osób, które wchodzą na rynek pracy. Tu znów jest świetna okazja, żeby poznać jakiś produkt informatyczny, albo biznes – w przypadku usług. Do tego poznajemy bolączki klienta z pierwszej ręki. Mało kto zdaje sobie sprawę jak cenna jest to wiedza po stronie IT. Dla pełniejszego zrozumienia potrzeb co do ról i umiejętności zapraszam tu.
Języki obce
Oczywiście język obcy będzie tu dużym atutem, bo korporacja to najczęściej środowisko międzynarodowe. Naturalnie podstawą będzie tu angielski, ale każdy inny język obcy na pewno otworzy niejedne korporacyjne drzwi. Może to być np. obsługa klienta w danym języku, ale jakoś przecież trzeba zacząć.
Jest to obszerny, ciekawy i bliski mi temat, a omawiam go osobno w pokrewnym wpisie.
Excel
Znajomość pracy w arkuszach kalkulacyjnych to jedna z tych twardych umiejętności, które przydadzą się zawsze, a w korporacjach szczególnie. Niedoceniane może na pierwszy rzut oka narzędzie, to w rzeczywistości ogromny kombajn do gromadzenie, analizy, przetwarzania i prezentowania danych. Jeśli traktowałeś go do tej pory jedynie po macoszemu, to czas to zmienić. Warto solidnie znać podstawy i mieć w rękawie kilka bardziej zaawansowanych sztuczek jak np. obsługa macros.
Jak znaleźć pracę w korporacji – podsumowanie
Warto sobie wybrać profil korporacji, który pomoże Ci zrealizować Twój plan na rozwój kariery, czy zainteresowań. Pamiętaj, że Twoje pierwsza rola w korporacji to tylko etap, który trzeba przebyć. Z doświadczeniem zawodowym jest już tylko z górki. Pamiętaj również, że ten pierwszy etap może nadać kierunek na lata. Warto więc poświęcić chwilę, zastanowić się i zaplanować tak, żeby był to świadomy krok, realizujący Twój długoterminowy plan.
Jeśli nie masz predyspozycji, albo możliwości przebierania w profilach korporacji, zastanów się, gdzie chciałbyś, żeby ta droga Cię poprowadziła. Pamiętaj, to tylko pierwszy etap.
Chcesz wejść do IT?
Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.
Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.
Powiązane wpisy:
- Humanista pośród informatyków
- IT dla humanistów
- Rekrutacja w IT
- Praca w IT bez programowania
- (Nie)techniczna skala wejścia do IT
- Czy angielski jest konieczny w IT?
- Nazwy stanowisk w IT – czyli Labirynt Software Developmentu
- Jak się pracuje w IT – czy to wszystko mit?
Zobacz również:
- Co to jest Kanban
- Co to jest Scrum w IT?
- Czym zajmuje się Scrum Master?
- Czym zajmuje się Product Owner?
- Cechy dobrego Product Ownera
- 8 cech dobrego Scrum Mastera
- Scrum Master vs Product Owner
- Sprint a iteracja
- Jak planować Sprint
- Estymowanie w Scrumie
- Co to jest Product Backlog w IT?
- Czym jest Capacity zespołu
- Czym jest Velocity
- Jak pisać User Story
- Estymowanie w Scrumie
- Jak pisać User Story
Dodaj komentarz