Jak znaleźć pracę w korporacji

|

Jak znaleźć pracę w korporacji

Jak znaleźć pracę w korporacji z doświadczeniem w innej branży, albo też bez żadnego doświadczenia zawodowego?

Tak jednym zdaniem, to metodą prób i błędów. Tak na poważnie, to korporacja korporacji nierówna. Pytanie, czy ma dla Ciebie znaczenie, jaki rodzaj pracy będziesz, albo chciałbyś wykonywać. Kolejne pytanie, jaki zestaw umiejętności i predyspozycje posiadasz, albo chciałbyś w sobie rozwinąć?

Odpowiadam

Na te pytania postaram odnieść się w oparciu o wieloletnie doświadczenie w pracy w dużej, międzynarodowej korporacji. Choć przyznam, że największą część mojego życia zawodowego spędziłem w korporacji technologicznej. Natomiast jak każdy, musiałem zacząć gdziekolwiek. Tak też się stało, zacząłem gdziekolwiek, dopiero wyniesione doświadczenie szybko doprowadziło mnie do IT właśnie.

Zaplanuj długoterminowy cel

Może warto wziąć pod uwagę, gdzie widzisz się docelowo za kilka lat? Ja przy każdej okazji proponuję i zapraszam do IT. Korporacja o innym profilu może być przecież tylko etapem, a są to jednak różne światy. Doświadczenie pokazuje, że wiele osób poszło tą droga. Korporacja o danym profilu biznesowym daje świetne przygotowanie do poznania branży. Każda branża to specyficzne dla niej narzędzia informatyczne. Bezwiednie i naturalnie możesz stać się specjalistą biznesowym, który w branży IT jest na wagę złota.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co się dzieje, AI okażę się naturalnym etapem ewolucji?… Sprawdź dostępne pozycje w sklepie.

Doświadczenie

Może masz już jakieś doświadczenie w innej branży? Zazwyczaj z każdego biznesu, niezależnie jaka byłaby to praca, czy rola, czegoś się uczymy. Jeśli tak jest, i jesteś w stanie to zidentyfikować, wykorzystaj to jako swój atut. Szukaj korporacji o takim profilu.

Jak znaleźć pracę w korporacji bez doświadczenia zawodowego?

Na czym się znasz?

Nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego? W takim razie zastanów się, na czym się znasz. Może Twoje zainteresowania będą kluczem. Może jest coś co Cię zawsze ciekawiło, a nie miałeś motywacji, żeby się do tego przyłożyć. Myślę, że jest to dobry motywator do pracy nad zainteresowaniami, aż one staną się Twoim atutem.

Kierunek studiów

Kierunek studiów oczywiście będzie Twoją naturalną przestrzenią i specjalizacją. Natomiast, nie jest to już wyznacznikiem rozwoju zawodowego i mówię to w oparciu o niezliczoną liczbę przypadków, z którymi się zetknąłem. Choć pewnie ma to miejsce głównie w przypadku kierunków humanistycznych. Te może nie dają bezpośrednio przygotowania do pracy w korporacji, ale kształtują Cię tak, że powinieneś umieć odnaleźć się w każdej sytuacji – tę myśl rozwijam w oddzielnym artykule.

Na koniec tego paragrafu, dodam jedynie, że był taki moment, kiedy wydawało mi się nawet, że profil studiów przestaje mieć znaczenie. Na końcu i tak najwięcej uczymy się w pracy. To ona przygotuje nas do wykonywania obowiązków, a praktykę ceni się najbardziej.

Obsługa klienta

Jest to popularne miejsce w korporacji szczególnie dla osób, które wchodzą na rynek pracy. Tu znów jest świetna okazja, żeby poznać jakiś produkt informatyczny, albo biznes – w przypadku usług. Do tego poznajemy bolączki klienta z pierwszej ręki. Mało kto zdaje sobie sprawę jak cenna jest to wiedza po stronie IT. Dla pełniejszego zrozumienia potrzeb co do ról i umiejętności zapraszam tu.

Po drugiej stronie Tenczy
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wzięły się znikąd… horror dostępny w promocyjnej cenie.

Języki obce

Oczywiście język obcy będzie tu dużym atutem, bo korporacja to najczęściej środowisko międzynarodowe. Naturalnie podstawą będzie tu angielski, ale każdy inny język obcy na pewno otworzy niejedne korporacyjne drzwi. Może to być np. obsługa klienta w danym języku, ale jakoś przecież trzeba zacząć.

Jest to obszerny, ciekawy i bliski mi temat, a omawiam go osobno w pokrewnym wpisie.

Excel

Znajomość pracy w arkuszach kalkulacyjnych to jedna z tych twardych umiejętności, które przydadzą się zawsze, a w korporacjach szczególnie. Niedoceniane może na pierwszy rzut oka narzędzie, to w rzeczywistości ogromny kombajn do gromadzenie, analizy, przetwarzania i prezentowania danych. Jeśli traktowałeś go do tej pory jedynie po macoszemu, to czas to zmienić. Warto solidnie znać podstawy i mieć w rękawie kilka bardziej zaawansowanych sztuczek jak np. obsługa macros.

Podsumowanie

Warto sobie wybrać profil korporacji, który pomoże Ci zrealizować Twój plan na rozwój kariery, czy zainteresowań. Pamiętaj, że Twoje pierwsza rola w korporacji to tylko etap, który trzeba przebyć. Z doświadczeniem zawodowym jest już tylko z górki. Pamiętaj również, że ten pierwszy etap może nadać kierunek na lata. Warto więc poświęcić chwilę, zastanowić się i zaplanować tak, żeby był to świadomy krok, realizujący Twój długoterminowy plan.

Jeśli nie masz predyspozycji, albo możliwości przebierania w profilach korporacji, zastanów się, gdzie chciałbyś, żeby ta droga Cię poprowadziła. Pamiętaj, to tylko pierwszy etap.

Wskazówki rekrutacyjne omówiłem w jednej z moich wywodów na kanale YouTube.
IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *