Jak planować Sprint

|

Jak planować Sprint

Jak planować Sprint? Jak obliczyć Velocity na daną iterację? W jaki sposób urlopy i święta wpływają na ilość zaplanowanych Story Pointów? – Na pewno można zgadywać. Ale można też oprzeć się na danych, albo też dość wiarygodnych założeniach, w razie braku tych pierwszych.

Zazwyczaj

Zazwyczaj mamy do dyspozycji narzędzia, które nam to ułatwią jak Rally, czy Jira, więc tego typu systemy na pewno nam pomogą.

Natomiast czasem potrzebujemy czegoś więcej (albo i czegoś mniej). Bywa, że narzędzia nie dają się szybko i łatwo spersonifikować pod nasze potrzeby. Często działają one tylko w trybie online, albo zwyczajnie są zbyt wolne przez ciężar niepotrzebnych danych, które muszą przerobić. Może też nie mamy do dyspozycji niczego takiego, bo koszt jest zbyt duży – co wtedy?

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Wtedy oczywiście z pomocą przychodzi excel.

Tak, niby banalne, ale przecież arkusze kalkulacyjne potrafią dziś wszystko, a nawet więcej. Kluczem do zastosowania go jest tu widza i doświadczenie. Kiedy wiemy czego potrzebujemy i skąd pozyskać dane, dość podstawowa znajomość obsługi arkusza wystarczy. No właśnie, ale czego potrzebujemy i skąd wziąć dane?

Czego potrzebujemy

Przede wszystkim znajomości metod pracy w produkcji oprogramowania. Kto ma doświadczenie w tej dziedzinie, dalej będzie mógł sobie poradzić.

No dobra, ale jeśli ktoś nie ma doświadczenia? Jeśli ktoś doświadczenia nie ma, to ja się chętnie podzielę moim.

W oddzielnych artykułach można poczytać o kilku konceptach, które tu na pewno się przydadzą, a są to:

Poukładałem je w kolejności, która ma największy sens. Ważne, żeby na końcu mieć to wyczucie i zrozumienie, czym są Story Pointy i dlaczego nie estymuje się wyłącznie w godzinach.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Wchodzimy do Excela

Albo też innego arkusza kalkulacyjnego. Ja w przykładzie posłużyłem się darmowym arkuszem z cyklu Open Office, Calc. Sprawia to, że nie potrzebujemy pakietu MS Office, żeby móc obcować z tym narzędziem.

Jako, że często jeden obraz wart tysiąca słów, poniżej wgląd w arkusz, który osobiście uważam za bardzo pomocny. We wspomnianym przykładzie formuły są jeszcze do poprawy, więc danymi bezpośrednio w nim bym się raczej nie sugerował.

W wersji arkusza udostępnionej w formie dokumentu już jak najbardziej – do tego będzie również wersja po polsku.

Zebrałem te informacje w Excelu, którym się podzielę

Jak widać w załączonym powyżej przykładzie, arkusz podzielony jest na Sprinty i przedstawia dostępność zespołu, z której pośrednio wynika jego Velocity na dany Sprint, wyrażona w Story Pointach.

Oczywiście to, ile zespół w teorii powinien móc pracować nie idzie w parze z praktyką, więc taki czynnik również brany jest pod uwagę w obliczeniach. Podobnie z konwersją Story Pointów na godziny i na odwrót.

Co prawda, nie jest to najlepsza praktyka, ale często pomocna. Tu udostępniam pewne dane startowe, jeśli nie możemy oprzeć się na historycznych.

Ważne pola posiadają opis w postaci komentarza, który opisuje skąd dana liczba wynika i dlaczego, a nie inaczej.

Jak planować Sprint – podsumowanie

Od lat mam na co dzień do dyspozycji narzędzia, które tę pracę organizują, mimo to, lubię korzystać z takich dodatkowych pomocy. Szczególnie jest to przydatne, kiedy szukam jak największej precyzji w określaniu ilości zadań (wyrażonej w punktach). Przekłada się to bezpośrednio na przewidywalność zaplanowanej pracy w dalszej perspektywie, a to z kolei… na dolary.

Almanach Informatyczny - Lite

Chcesz wejść do IT? Szukasz branży z pracą zdalną w pełnym wymiarze?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *