Jak się pracuje w IT – czy to wszystko mit?

|

jak pracuje się w IT
Branża technologii informatycznych rządzi się własnymi prawami.

Jednym słowem dobrze

Jak pracuje się w IT? Na pewno zatrudnieni w tej branży nie mają powodów do narzekań i mówię to z perspektywy osoby, która od przeszło dekady obserwuje tę sytuację od środka.

Bez wątpienia, w kwestii zarobków i szeroko pojętych benefitów, branża ta wysoko podnosi poprzeczkę. Bogate pakiety prywatnej opieki zdrowotnej, sale gier i masaży w biurze, czy pakiety sportowo rekreacyjne raczej nie rąbią już na nikim wrażenia.

Zarobki

Średnia wynagrodzeń w IT znacznie wpływa na kształt średniej krajowej, bo wyraźnie od niej odstaje. Mimo to, sama branża chętnie pochłonie każdą ilość dostępnych specjalistów. Cały dostępny talent na rynku jest mocno obserwowany, i to już na etapie studiów. Tu firmy IT lubią zaznaczać swoją obecność i budować relacje z potencjalnym pracownikiem przez np. organizowanie wykładów prowadzonych przez komercyjnie doświadczonych specjalistów.

Czy tylko programiści

Oczywiście nie. Bo praca w IT to nie tylko pisanie kodu, choć pewnie z zewnątrz takie wyobrażenie pokutuje. Również humaniści odnajdą się w IT. Analitycy, specjaliści produktowi, procesowi koordynatorzy, czy manualni testerzy nie koniecznie muszą znać się na technologii, choć zawsze będzie to na plus. Lista stanowisk w IT jest dość spora, a nomenklatura ról może być różna. Wynikać to może z używaną metodą produkcji oprogramowania, albo z konwencjami narzuconymi przez firmę.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może ona prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Zmiana pracodawcy

Kwestie zmiany firmy, stanowiska, czy obszaru specjalizacji nie są już tak bardzo motywowane czynnikiem finansowym. Dobry specjalista zazwyczaj będzie już dobrze wynagradzany. Za chęcią zmian raczej kryć się będzie perspektywa rozwoju, ciekawy projekt, czy technologie.

Symboliczny kryzys na rynku

Na przestrzeni ostatnich lat również i ten rynek wykazał względne wzloty i upadki trendu zatrudnienia. Wynika to oczywiście z szeregu turbulencji ekonomicznych, w konsekwencji pandemii i geopolitycznego niepokoju. Ostatecznie zapotrzebowanie na pracowników i tak rośnie. Tym bardziej dzieje się to w kraju takim jak nasz, który oferuje spore zaplecze świetnie wykwalifikowanych specjalistów i nadal względnie niższe stawki, w porównaniu do przysłowiowego zachodu.

Agresywny rynek

Kiedyś był taki dowcip o informatyku, który stracił pracę i były to najcięższe 2h jego życia. Badum tss.

Przesłanie, które niesie z sobą przywołany dowcip, to stan faktyczny [!], bo head hunterzy dwoją się i troją, kuszą, wabią i zachęcają na wszelkie możliwe sposoby, żeby zdobyć pracownika. To z jednej strony. Z drugiej strony, pracodawcy muszą być, i przeważnie są, czujni na wszelkiego rodzaju sygnały o potencjalnym zagrożeniu odejściem pracownika. W odpowiedzi szybko przygotują kontrofertę, która będzie co najmniej dorównywała konkurencji.

Ważna jest jakość specjalisty

Oczywiście to też nie jest tak, że o każdego pracownika będzie mieć miejsce walka “na noże” pomiędzy obecnym i potencjalnym pracodawcą.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

O tych wartościowych walczyć na pewno trzeba. Byłem świadkiem, uczestniczyłem i słyszałem relacje z pierwszej ręki o takich przypadkach. Nie należy do rzadkości sytuacja, w której, pracownik już jest na tyle dogadany z nowym pracodawcą, że myślami jest już właściwie tam, po drugiej stronie. Jednak na ostatniej prostej nagły zwrot akcji i to dotychczasowy pracodawca wychodzi zwycięsko ze starcia.

Warto pamiętać, że nie każdy jest i nie każdy staje się szybko specjalistą po skończeniu studiów (więcej w sąsiednim artykule) – choć wielu robi furorę już na etapie stażu.

IT na świecie

Branża IT niesie z sobą potencjał do poprawienia standardu życia i prestiżu społecznego tym bardziej, im bardziej kraj jest klasyfikowany jako “rozwijający się”. Poniżej tego pułapu zaczyna się strefa obniżonego komfortu dla funkcjonowania firm technologicznych. Nie ma pewności do jakości infrastruktury, a i kadra specjalistów staje pod znakiem zapytania, zarówno pod kątem ilości jak i jakości.

Rozwijam tę myśl w artykule Geograficzna eksploracja IT.

Praca zdalna

Sporą rewolucje na rynku pracy w IT wprowadziła możliwość pracy zdalnej. Nie, żeby jej wcześniej nie było. Było od lat, ale nie w takim wymiarze, czyli pracy w pełni zdalnej. Do tego, pokutowało gdzieś przekonanie, że praca zdalna, to praca na pół gwizdka. Pandemia utwierdziła wszystkich, że w cale tak nie jest. Tzn. kto lubi udawać, że pracuj ten będzie mógł to robić nieco bardziej. Natomiast grupa tych efektywnych, będzie jeszcze bardziej produktywna aż po zacieranie się granicy między życiem prywatnym a służbowym – bo przecież komputer jest otwarty, a coś mi się jeszcze przypomniało.

W dodatku praca zdalna nie tylko stała się bonusem, co nawet otwiera przestrzeń do rozmowy z pracownikiem, jeśli jest oferowana w pełnym wymiarze.

Jak się pracuje w IT – podsumowanie

Lodówki z jedzeniem, fajne biura i…. “praca w wielokulturowym zespole” już były i nie robią wrażenia. Jeśli na tym się kończy wyjątkowość dzisiejszej oferty, to traci ona traci na wyjątkowości.

Technologiczni fachowcy są wybredni. Wybredni o rodzaj pracy, jej kulturę, dobrane metodyki oraz ich realizację; technologię i jej potencjalny rozwój; narzędzia, zespół i co za tym idzie – ludzi, którymi będą się otaczać.

Bardziej szczegółowo w tematyce rozwodzę się w książce, która jeśli już jest dostępna, to jest ona tu.

Chcesz wejść do IT?

IT dla humanistów

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *