RyszardBlak.com

IT dla humanistów i nie tylko

IT dla początkujących

|

początkujący informatyk

IT dla początkujących, czyli co to znaczy pracować w IT i od czego zacząć.

Średnio pracownik w IT zarabia więcej niż lekarz

Średnio pracownik IT zarabia więcej niż lekarz, co już raczej nikogo nie dziwi.

Ten pierwszy może zdobyć wiedzę z Internetu i książek, ten drugi musi przebyć długą drogę na ciężkich studiach. Pracownik IT nie potrzebuje pozwolenia do wykonania zawodu i nie zależy od niej zdrowie, czy życie ludzkie.

To jedynie kila z powodów, dla których branża IT jest tak popularna.

Plan na wejście do IT

W kilku wpisach podnosiłem już ten temat, ale wydaje mi się, że brakuje artykułu, który by zebrane tam myśli scalał. Pogrupuję zatem tematy, by ułożyć z nich jakiś metodyczny ciąg myślowy, i żeby ostatecznie móc sobie ten temat dobrze w głowie poukładać.

Celebrating success with pizza
Kodeł – porady od eksperta

Gdzieś trzeba zacząć

Gdzieś trzeba zacząć, a w tej części zakładam brak doświadczenia zawodowego, a także brak podłoża technicznego. Potrzebne będą za to chęci i motywacja, a przynajmniej zaciekawienie tematem.

Pierwszy krok

Pierwszy krok to oczywiście wejrzenie w tę branżę i zrozumienie na czym ona polega. Krok po kroku, wszystko w swoim czasie. Obszar wiedzy jest ogromny, ale to wynika z mnogości ról, procesów i technologii. Oczywiście to nie jest tak, że trzeba wiedzieć wszystko, ale na pewno trzeba wiedzieć to, co… trzeba wiedzieć.

Zmierzam do tego, że mając wgląd w role i obowiązki, a także zestaw umiejętności dla każdej z nich, łatwiej będzie stwierdzić, co potencjalnie będzie Cię interesować, albo do czego mamy już predyspozycje.

Praca w IT to nie tylko kodowanie

O czym mówię tu – choć stanowi zapewne jej esencje. Jeśli natomiast wiesz już, że to jest twój cel to również warto będzie zbadać kto koduje w IT – poza programistą (deweloperem) coraz częściej będzie to również tester, bazo-danowiec, dev-ops etc. Każda z tych grup to kolejne podziały

O pracy w IT na jabłkach i cebuli…

Od czego zacząć

Jak to się mawia podróż tysiąca mil zawsze zaczyna się od jednego kroku. Branża informatyczna to coraz bardziej popularny kierunek poszukiwań w życiu zawodowym. I trudno się dziwić, wysokość zarobków, wszelkiego rodzaju benefity, elastyczne godziny pracy i praca zdalna, to tylko część. Początek w branży IT, to jak początek w każdym innym zawodzie.

Jak zwykle dobrze jest mieć plan, osobiście sugeruję kolejność tematów następującą:

  1. Praca w IT bez doświadczenia
  2. Praca w IT bez programowania
  3. Nazwy stanowisk w IT
  4. Lista stanowisk w IT
  5. Humanista w IT
  6. Umysł ścisły w IT
  7. Początkujący informatyk w IT
  8. IT dla humanistów
  9. Jak się pracuje w IT – czy to wszystko mit?
OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co się dzieje, kiedy życie wykracza poza świat materialny?
„Jesteśmy organami rozrodczymi świata maszyn”
Marshall McLuhan
„Jesteśmy jedynie środkiem do czegoś dalece bardziej doskonałego”
Ryszard Blak

Bez doświadczenia

Jak to bywa Branża IT zawiera w sobie wiele ścieżek, o których warto wiedzieć, kiedy myślisz o pracy w IT. Bez doświadczenia zawodowego ale zarówno z jakimś podłożem technicznym, jak i bez. Link.

Bez programowania

Tu skupiam się na możliwościach pracy w IT, które nie są techniczne i że takie w ogóle istnieją. Link.

Nazwy stanowisk

Dla kogoś spoza środowiska IT może się pewnie wydawać, że to przecież programiści. Tak też jest, ale nie do końca. Ilość specjalizacji i obszarów o różnych kompetencjach może zaskoczyć. Po więcej zapraszam tu.

Lista stanowisk

Chciałem nieco rozwinąć i uporządkować myśli zebrane we wpisie przywołanym powyżej. Stąd też pomysł, żeby zebrać w jednym miejscu wszystkie nazwy formalne, o których kiedykolwiek słyszałem. Na końcu zastanawiam się, czego można się po nich spodziewać i które z nich się duplikują. Link.

Humanista w IT

Trochę o miejscu w IT osób o podłożu stricte humanistycznym, jako że takie rzeczy nie należą do rzadkości. Kilka moich osobistych spostrzeżeń, szereg zalet bycia humanistą w informatyce i przykładów z życia. Link.

Umysł ścisły w IT

Nie jest tak, że programować może jedynie absolwent studiów informatycznych. Programować może każdy, niezależnie od wykształcenia. Natomiast umysły miłujące się w naukach ścisłych bardzo naturalnie się odnajdują w kodowaniu. Myśl z przykładami z życia rozwijam tu.

Początkujący informatyk w IT

Nie jest to tak, że po studiach informatycznych wie się już wszystko. Świeżo upieczony programista również potrzebuje nabrać doświadczenia komercyjnego, żeby swobodnie się czuć w swojej roli. Jest o czym mówić, tym bardziej, że technologii i języków programowania jest mnóstwo, ale każde z nich żyje, rozwija i zmienia się – a za tym wszystkim trzeba jakoś nadążyć. Link.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror w strasznie promocyjnej cenie.

Dobrze jest więc mieć w głowie tę świadomość, kiedy zaczynasz rozważać pracę w IT. Dziedzin jest wiele, a żeby stać się specjalistą w swojej domenie potrzebny jest czas i doświadczenie. Zatem potraktuj etap początkującego informatyka poważnie.

IT dla początkujących – podsumowanie

Często mówię, że informatyka jest równie uniwersalnym obszarem, co medycyna. Dermatolog podczas wizyty nie będzie chciał wypowiadać się w obszarach laryngologicznych, a ortopeda nie poradzi sobie w obszarze stomatologii. Tak samo w informatyce, choć mam tu na myśli konkretnie produkcję oprogramowania. Rozwijam tę myśl tu.

Branża IT jest jednak o tyle bardziej korzystna (tu więcej), że do wykonywania zawodu nie są potrzebne studia doktoranckie oraz systematycznie odnawiane uprawnienia. W dodatku na samym końcu okaże się, że wysokość średniego wynagrodzenia w tej branży również będzie przejawiać na korzyść IT.

Chcesz wejść do IT?

Szukasz branży z pracą zdalną w pełnym wymiarze?

informatyka dla humanisty

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *