IT dla humanistów

|

IT dla humanistów
IT dla humanistów

W tym artykule koncentruję się przede wszystkim na konkretnych rolach. O zaletach ukształtowania humanistycznego w IT mówię w pokrewnym artykule.

Jak to jest naprawdę?

IT dla humanistów – wydawałoby się, że wieje oksymoronem, ale czy rzeczywiście?

Po przeszło 10 latach w branży śmiało stwierdzam, że takie rzeczy się dzieją i nie należą do rzadkości. Ja osobiście jestem na to dowodem, a ludzie z którymi zetknąłem się na przestrzeni lat pokazują, że moja przygoda nie jest wyjątkiem od reguły.

W jakich rolach pojawiają się humaniści w IT?

Doświadczenie mówi, że nie ma do końca reguły, choć są wyczuwalne trendy. Zależy to trochę od osobowości, zainteresowań i jak się czujemy w danym charakterze pracy. Jaki może być charakter pracy? Może to być praca z ludźmi, procesami, produktem, czy kodem. Oczywiście, każda z tych dziedzin zawiera w sobie dalsze podziały. Zacznę od ról, które raczej się kojarzy, nawet nie będąc w temacie:

Developer – Programista

To oczywiście pierwsza myśl, kiedy zaczynamy mówić o IT, ale jak się okazuje nie jedyna. Tak, żeby być programistą oczywiście trzeba umieć kodować. Czy to trudne? No to zależy dla kogo? Koncepcja kodowania to nie rocket science i to chyba najważniejsze z punktu widzenia humanisty, żeby zrozumieć istotę kodowania. Cała magia zaczyna się, kiedy zaczniemy rozmawiać o konkretach.

Czym są konkrety? Konkrety to znajomość technologii (n.p. front end, back end, bazy danych, dev-ops); danego języka programowania (Java, C#, Python); programistycznych standardów (SOLID, TDD), dobrych praktyk, narzędzi (IntelliJ, Visual Studio, Eclipse) i biegłości w tych tematach. Ale pamiętajcie, krok po kroku.

Zachęcam do zgłębienia przynajmniej istoty kodowania. Być może kryje się tam niespodzianka, w postaci bakcyla. Może się okazać, że to wcale nie taka czarna magia i odkryjesz w sobie nowy talent, o który się nawet nie podejrzewałeś? Znam sporo przypadków, które są na to dowodem.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

QA – Tester

Ostatecznie i coraz częściej trend pokazuje, że bycie testerem idzie w stronę bycia programistą, ale nie koniecznie. Dlaczego? Bo testerzy mimo wszystko nadal dzielą się na automatycznych i manualnych. Pierwsza grupa, to QA’ie kodujący, ale skupieni nie na tworzeniu algorytmów, rozwiązujących dany problem, a takich które będą ów rozwiązanie testować z poziomu kodu, albo interakcji z API.

Druga grupa, czyli manualni testerzy, którzy testują aplikację tak jak używa ich klient, czyli z poziomu interfejsu użytkownika. Taki interfejs to tzw. GUI – czyli graficzna fasada aplikacji. Ewentualnie może być to również interakcja z API, choć może nie mieć w sobie elementu zautomatyzowania, tylko ręcznej podmiany danych, testując dany scenariusz testowy.

Tu również są standardy, które warto znać; dobre praktyki oraz charakterystyczne narzędzia (SOAP UI, Postman, Selenium, Browserstack).

Analityk – Product Owner – Product Manager

Czyli specjalista od jakiegoś biznesu. Każdy z nas na czymś się zna, jeśli jest już na rynku od jakiegoś czasu. Każda branża niesie z sobą potencjał do specjalizacji, czyli obcowania w taki, czy inny sposób z jakąś aplikacją, albo rozumienie danego biznesu. Może to być sprzedaż, obsługa kasy fiskalnej, oświata, transport, logistyka, rozliczenia wspólnot mieszkaniowych, hotelarstwo, turystyka, przedstawicielstwo handlowe i tak można bez końca.

Systemy informatyczne weszły tak głęboko w każdy zakamarek życia, że ciężko sobie wyobrazić życie bez korzystania z aplikacji. Teraz musimy sobie uświadomić, że każde z tych narzędzi musi mieć takiego właśnie specjalistę biznesowego. Specjalista biznesowy będzie znał mocne i słabe strony tego produktu informatycznego. Będzie on rozumieć potrzeby i bolączki klienta oraz komunikować je zespołowi technicznemu, żeby potrzebne zmiany mogły być zrealizowane. Sprowadza się to do strategicznego rozwoju produktu, dodawaniu nowych (bądź usuwaniu niepotrzebnych) funkcjonalności, naprawy niedoskonałości produktu, lub tworzeniu zupełnie nowych systemów. Wszystko w odpowiedzi na potrzeby rynku i klienta.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Jakie umiejętności są potrzebne w tych rolach?

Wiedza biznesowa oraz umiejętność przekładania potrzeb klienta na standardy stosowane w IT. Sprowadza się to do pisania historyjek użytkownika, czy definiowanie kryteriów akceptacji (szczegółowo omawiam ten temat tu). Wszystko za pomocą języka „ludzkiego”; „słowno-muzycznie” bez konieczności znajomości aspektów technicznych.

Na korzyść zawsze będzie „romans” z procesami tworzenia i wdrażania oprogramowania. Więcej w temacie poruszam tu oraz w filmiku poniżej:

Warto również pamiętać, że zawsze jedna mocna karta przykryje niedoskonałości innego aspektu. Tzn. jeśli znamy dobrze biznes, to reszty możemy się nauczyć i w sumie na odwrót też może zadziałać. Pamiętaj, że lista wymagań na dane stanowisko, to często lista życzeniowa. O rekrutacji w IT mówię więcej w osobnym artykule, a także następującym nagraniu.

Scrum Master – Project Manager – Program Manager – Agile Coach

Każda ze wspomnianych ról to jednak coś nieco innego, ale wrzucam je do jednego koszyka z racji pewnego wspólnego mianownika.

Chodzi oczywiście o znajomość procesów, metod, cykli i praktyk wytwarzania oprogramowania. Wspólnym mianownikiem będzie efektywność pracy i dostarczanie jej przy optymalnym wykorzystaniu czasu i zasobów. Niech jednak punktem wyjścia, a już na pewno w przypadku roli Scrum Master, będzie to Scrum i Agile.

Szczegółowo o poszczególnych rolach znajdziesz tu.

Czy łatwo jest wejść do IT jako humanista?

Da się i opowiadam o tym w oddzielnym wpisie – Humanista w Informatyce.

Czy jest łatwo? No, z ulicy tak po prostu się raczej nie wejdzie, ale to chyba żadne zaskoczenie. Może tak, kodować umieć nie trzeba, ale trzeba mieć inne umiejętności, które to zrównoważą. Jakie? …to zależy.

Najlepiej zacząć od rozumienia, co to znaczy pracować w IT, jakie role występują i co wchodzi w skład obowiązków takiej roli. Osobiście jako punkt wyjścia proponował być zapoznać się z:

 1. Co to jest Scrum w IT?
 2. Nazwy stanowisk w IT
 3. Czym zajmuje się Scrum Master?
 4. Czym zajmuje się Product Owner?
 5. (Nie)techniczna skala wejścia do IT

Czy w IT trzeba umieć kodować?

Jak pokazują role inne niż programista i tester (choć ten nie zawsze), nie trzeba umieć kodować, żeby być częścią zespołu, lub z innej perspektywy pomagać mu optymalnie „dowozić” pracę.

informatyka dla humanisty
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy w IT, by czuć się w niej komfortowo – w 100 słowach! Znajdź rolę dla siebie!
Poznaj zaplecze świata IT od humanisty dla humanistów

Czy potrzebne są studia informatyczne?

Często powtarzam przy różnych okazjach, że piękno tej branży polega na tym, że wystarczy się na czymś znać (patrz wyżej). W jaki sposób ta wiedza została nabyta, to w zasadzie nie ma znaczenia, choć studia w danym kierunku zawsze przemówią na korzyść kandydata. Również warto pochwalić się wszelkimi certyfikatami, szkoleniami kursami itd.

Dobrze jest się wyspecjalizować.

Kiedy już, zdecydujemy się, które miejsce w IT niesie z sobą najlepszy potencjał dla Ciebie, wtedy warto skupić się na jednym temacie. Jeśli interesuje Cię testowanie, to w testowanie front endu, czy back endu? Dalej, manualne, czy automatyczne? Następnie, czy chcemy to robić w Javie, czy może bardziej nam odpowiada SOAP UI, Selenium, czy Postman?

IT dla humanistów – podsumowanie

Dobrze jest mieć wysokopoziomową świadomość dostępnych opcji w IT. Już na tym etapie możemy dokonać pierwszych przymiarek do umieszczenia siebie w danej roli. Ale kiedy już mamy to, ustalmy sobie jeden konkretny cel: rolę, technologię, język, narzędzie. W przypadku ról typowo nietechnicznych, czy kontakt z klientem, biznes i rozwój produktu, czy raczej procesy i optymalizacja pracy zespołu i praca z ludźmi?

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Filolog w IT na YouTube

Sprawdź również Filolog w IT na YouTube -> czyli dosłownie autostrada do IT.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

2 odpowiedzi na „IT dla humanistów”

 1. Awatar Informator :)

  Czytając, czuję się jak uczestnik intelektualnego bankietu, gdzie każde danie informacyjne jest starannie przyrządzone, a czytelnik doświadcza smaku wiedzy w najwyższym stopniu.

 2. Awatar Biedroński Jerzy

  Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *