Informatyka dla humanistów

|

informatyka dla humanistów

Czy informatyka jest dla humanistów? Czy informatykiem jest każdy, kto pracuje w IT, czy tylko ten, kto koduje? A może pan od naprawiania komputerów jest również informatykiem i czy oni wszyscy potrafią to samo? Odpowiedź brzmi: to zależy :).

Kto pracuje w informatyce

A tak poważnie, to przyjrzyjmy się nieco dokładniej każdej z tych opcji, żeby bardziej obrazowo odpowiedzieć na to pytanie.

Dodam tu również perspektywę humanisty, który od przeszło 11 lat pracuje w IT i nie jedno w życiu widział. Oświadczam również, że humanista w tej branży nie należy do rzadkości. Na domiar złego, niekoniecznie w roli technicznej (!).

Kto to jest informatyk

Mówiąc informatyk, nawet w świecie IT nie jest precyzyjne i to trochę jak powiedzieć, że ktoś jest lekarzem, co czasem jest wystarczające, ale laryngolog to nie jest to samo co dentysta, choć formalnie oba stanowiska są częścią medycyny.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Zatem również w przemyśle wytwarzanie oprogramowania, raczej każdy jest informatykiem, ale każdy ma inną specjalizację.

Produkcja oprogramowania

Produkcja oprogramowania jest to świat mi najbliższy i tu pewnie będzie sporo zaskoczenia dla tych, którzy z IT nie mieli dużo wspólnego. Poza kodowaniem, potrzebne jest rozumienie biznesu, definiowanie i weryfikacja dostarczonej pracy, testowanie, zrozumienie potrzeb klienta, priorytetyzowanie zadań, zarządzanie ludźmi, pilnowanie procesów i standardów. Można by tak wymieniać i wymieniać. Pojawiają się tu nazwy stanowisk, które pewnie samą nazwą niewiele mówią, ale są nieodłącznie częścią pracy w IT (więcej tu)

Wsparcie techniczne

Pracując w dowolnej branży, w większości pracujemy z komputerem. Praca z komputerem oznacza, że prędzej, czy później pojawią się problemy. Paleta problemów wydaje się listą nieskończoną, czy z samym urządzeniem, czy oprogramowaniem, z którego korzystamy. Na końcu trzeba będzie poprosić kogoś o pomoc. Tym kimś będzie oczywiście informatyk. Jednak, czy będzie to ten sam informatyk, który zajmuje się pisaniem kodu? No nie koniecznie, a w 99% po prostu nie.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Nie zmienia to natomiast faktu, że potrzebujemy pomocy informatyka i ostatecznie wspomniany informatyk przyjdzie nam z pomocą.

Czy wszyscy są informatykami

Podnosiłem już temat z nieco innej perspektywy, a także wymieniałem stanowiska, które branża IT obejmuje. Ciekawostką dla wielu może być to, że wcale nie trzeba być programistą, żeby pracować w IT. Pomijając role nietechniczne, spotkałem się z wieloma humanistami, którzy po prostu odkryli w sobie talent techniczny i nową pasję właśnie kodowaniu.

Informatyka dla humanistów

Oprogramowanie produkuje zespół, a zespół to nie tylko programiści. Najpopularniejsza metoda podejścia do produkcji oprogramowania – SCRUM, który realizuje założenia zwinnych praktyk AGILE, zakłada różne role.

Są nimi np. Scrum Master, czy Product Owner. Temat jest oczywiście bardziej złożony, bo w praktyce istnieją wariacje na temat wspomnianych stanowisk. Szerzej temat omawiam tu.

Agile w 2 minuty

Informatyka dla humanistów – podsumowanie

Myśl którą chciałbym pozostawić to na pewno to, że świat informatyki to nie tylko umysły ścisłe i kodowanie. Jest tu również miejsce dla specjalistów, którzy będą posiadać szereg tzw. miekkich umiejętności. Temat po prostu wymaga rozpoznania i świadomego wyboru, gdzie ta przestrzeń jest właśnie dla mnie, bo może już posiadam umiejętności, które w świecie IT są pożądane.

IT dla humanistów

Szukasz zmiany w życiu zawodowym?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *