Co robi Product Owner w IT?

|

Co robi Product Owner w IT?

Product Owner to kolejna rola w branży IT, która niewiele chce zdradzić swoją nazwą.

W konsekwencji, niechętnie będą spoglądać na nią ci, którzy z zewnątrz zaczynają interesować się przemysłem wytwarzania oprogramowania. Ci bardziej dociekliwi, szczególnie o podłożu humanistycznym, zostaną jednak nagrodzeni za zgłębienie tematu.

Co robi Product Owner?

Otóż nasz tajemniczy Product Owner jest kluczowym elementem metody Scrum. Ta z kolei realizuje założenia praktyk zwinnych (Agile). Niesie on z sobą wielki potencjał dla tych, którym obce jest kodowanie i technologia, ale też niespecjalnie chcą zostać specjalistą w tematach technicznych.

Product Owner, czyli kto?

Czyli na pewno forma scrumowego analityka, który najlepiej jak będzie znał jakiś biznes. Jeśli jesteś na rynku pracy już on kilku lat, pewnie zdążyłeś poznać się na jakiejś branży. Jeżeli tak, to zastanów się, czy używałeś jakiegoś rozwiązania informatycznego. Jak nie bezpośrednio, to pomyśl, czy ktoś obok musiał z czegoś takiego korzystać? Myślę, że w większości przypadków odpowiedź będzie brzmieć: „no w sumie to tak”.

No i w sumie racja

Ciężko mi jest sobie wyobrazić branżę, w której nie używa się systemów informatycznych. Ale zastanówmy się przez chwilę, czy rzeczywiście? Tak więc: Markety – tak; poczta – oczywiście; szkolnictwo – jak najbardziej; handel – bez wątpienia, logistyka – no, nie może być inaczej.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co się dzieje, kiedy życie wykracza poza świat materialny? Sprawdź dostępne pozycje w sklepie.

Uświadom sobie jedno…

Teraz pomyśl, że gdzieś tam są firmy, które zajmują się rozwojem takiego produktu. Każda z nich potrzebuje w swoich szeregach ludzi z doświadczeniem w branży, którzy używali tego narzędzia. Feedback od praktyków jest na wagę złota, tym bardziej, że to, co Tobie wydaje się podstawowe i oczywiste, dla nich może być wielkim odkryciem.

Co to oznacza i do czego zmierzam?

A no do tego, że każdy z takich systemów ktoś musiał kiedyś wyprodukować. To z kolei oznacza, że taki system informatyczny wymaga ciągłego wsparcia, zarówno technicznego, jak i biznesowego. Product Owner to właśnie ktoś taki, kto działa na granicy obu światów. Analizuje rynek, potrzeby klienta i ustala czego nasz produkt potrzebuje, żeby zarabiać pieniądze.

Jak się zarabia pieniądze?

Często (ale nie zawsze) Product Owner musi myśleć kategoriami stopy zwrotu z inwestycji. Cel jest taki, żeby nasz produkt był bardziej konkurencyjny, czy bardziej atrakcyjny dla użytkownika. Może rozwiązywać problem, którego nikt wcześniej nie rozwiązał, albo po prostu zrobić to lepiej, szybciej, bądź bardziej elegancko.

Koszt inwestycji

W kolejnym czynnikiem branym pod uwagę jest nakład pracy, co oznacza koszt przedsięwzięcia. Product Owner przedstawia zespołowi swoją wizję n.p. na dodanie jakieś nowej funkcjonalności, bądź ulepszeniu istniejącej. Zespół zastanawia się i mówi, że dostarczy coś w jeden sprint (czyli 2 tygodnie). Okazuje się, że może to być znikomy wysiłek, który może skutkować tym, że przyciągnie nowych klientów. W żargonie nazwiemy taką sytuację Quick Win, albo Low Hanging Fruit – czyli po naszemu gra warta świeczki.

Więcej o praktycznej stronie Product Ownera podczas przeprawy na Ukrainę.

Na styku dwu światów, biznesu i technologi

Kiedy jest już pomysł, trzeba go będzie przełożyć na formalne wymagania. Sprowadza się to do tego, że za pomocą standardowych narzędzi typu historyjki użytkownika (User Story) i kryteriów akceptacji (Acceptance Criteria) ubiera się nasz pomysł w słowa. To właśnie jest punkt styku obu światów, biznesu i technologii. To właśnie wspomniane historyjki użytkownika będą klockami, nad którymi zespół będzie pracować.

Formalny odbiór pracy

Każda iteracja (sprint) kończy się tzw. demo. Zespół spotyka się ze stake holderem (sponsorem), a może nim być nasz Produc Owner właśnie. Wówczas scrum team pokazuje/demonstruje wykonaną pracę, a Product Owner stwierdza, czy to właśnie tak miało być. Wtedy PO akceptuje, albo zgłasza poprawki/zastrzeżenia.

informatyka dla humanisty
Poznaj zaplecze świata IT od humanisty dla humanistów

Czy Product Owner to analityk?

Tak. I nie. A tak już na poważnie, zacznę może od nawiązania do kilku ról, które mogą się pojawić w tym kontekście, a nawet jako równorzędne stanowiska:

BA (Business Analyst)

Pracuje bezpośrednio z zespołem. Definiuje wymagania za pomocą historyjek użytkownika i kryteriów akceptacji; zna biznes, w którym operuje nasze narzędzie oraz samo narzędzie.

PM (Product Manager)

Raczej współpracuje bezpośrednio z BA albo TPM’em, który zabiera to do zespołu. Przedstawia roadmapę i strategię rozwoju produktu. To on martwi się, czy coś się będzie opłacać, jaki mamy budżet i na co go wykorzystamy.

TPM (Technical Product Manager)

Z definicji ma to być bardziej technicznie zorientowana wersja Product Managera. W praktyce, mam wrażenie, że nie do końca firmy mają pomysł na to stanowisko i ostatecznie sprowadza się ono do pełnienia funkcji BA albo PM.

Kolektywny Product Owner

Kiedy w organizacji nie ma formalnego Product Ownera, a pojawiają się stanowiska jak te wymienione powyżej, wówczas mamy do czynienia z kolektywnym Product Ownerem. W takich sytuacjach będzie to podział na rolę blisko zespołu, i na tę blisko klienta.

Odpowiadając na pytanie z nagłówka, powiem tak:

Nie każdy analityk jest Product Ownerem, ale każdy Product Owner powinien mieć kompetencje analityka

Ryszard Blak
Po drugiej stronie Tenczy
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wzięły się znikąd… horror dostępny w promocyjnej cenie.

Co robi Product Owner w IT – Podsumowanie

Podsumowując, niekoniecznie musimy martwić się stopą zwrotu, strategią i finansami na tym stanowisku, bo często tego typu rzeczy będą w innych rękach (PM). W przypadku BA, czy TPM pozostanie przede wszystkim bezpośrednia i codzienna praca z zespołem. Definiowanie wymagań, by przybierały one formę historyjek użytkownika i kryteriów akceptacji oraz bycie do dyspozycji jako biznesowy ekspert, który zna się na produkcie.

Także, jeśli zależy nam na pracy z dala od klienta i odpowiedzialności finansowych, a blisko zespołu, warto na rozmowie kwalifikacyjnej dopytać szczegółowo o oczekiwania względem Product Ownera. Mogą się one skrajnie różnić między firmami.

Na zakończenie tego wpisu podkreślę raze jeszcze jedną rzecz, którą warto zatrzymać w sobie po przeczytaniu tego artykułu. Za każdym produktem informatycznym stoi firma, która potrzebują kogoś kto praktycznie zetknął się z biznesem.

IT dla humanistów

Szukam bezpieczeństwa zawodowego.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Podobne wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *