Czy angielski jest konieczny w IT?

|

język obcy w IT

Szybka odpowiedź brzmi – nie.

Język obcy nie jest niezbędny i chodzi tu oczywiście o angielski. Teraz pozwolę sobie na kilka słów usprawiedliwienia – dlaczego nie jest niezbędny oraz jaka jest rola języka angielskiego w IT.

Kiedy angielski nie jest potrzebny?

Rodzimy rynek

Po pierwsze, kiedy nasza organizacja jest polska i realizuję pracę (a przynajmniej jej część) dla klientów polskich. Wówczas naturalnie nasz język ojczysty wystarczy. Dodam tutaj, że mamy w kraju kilku potentatów tej branży oferujących usługi na naszym rodzimym rynku i dobrze. Oby było jeszcze lepiej. Mamy również instytucje, poczta, policja, straż pożarna, energetyka, szkolnictwo, komunikacja, telekomunikacja, medycyna, farmacja, sprzedaż, transport i tak bez końca… które używają rozwiązań informatycznych na wielu płaszczyznach.

Mniejsze firmy

Póki co, mówiłem o informatycznych molochach, ale są przecież jeszcze pomniejsze firmy rodzimego pochodzenia, oferujące software, więc to też warto mieć na uwadze. Te niekoniecznie będą oferować systemy dla instytucji państwowych (choć historycznie pojawiały się “kwiatki”). Ale dla spółdzielni mieszkaniowych, mniejszych przedsiębiorców, czy lokalnych firm transportowych już tak.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
“Jesteśmy organami rozrodczymi świata maszyn” – Marshall McLuhan
“Jesteśmy jedynie środkiem do czegoś dalece bardziej doskonałego” – Ryszard Blak

Startupy

Są też oczywiście startupy. I tu zaczyna się eldorado. Takich opcji jest pewnie najwięcej, bo nie brakuje w tym kraju kreatywnych ludzi z inicjatywą. Te jednak rządzą się własnymi prawami, mogą wybaczyć więcej braków, ale też sami niekoniecznie zaoferują krocie. Choć jednym z głównych atutów jest danie szansy na zebranie doświadczenia nowym w tej branży.

Międzynarodowe korporacje

Tu jest ciężej. Przypominam – nadal jesteśmy w kontekście niepotrzebnego języka angielskiego. Ale sytuacja nie jest totalnie beznadziejna, bo być może to, co kandydat jest w stanie wnieść do zespołu, przysłoni braki językowe.

Znam sporo przypadków, gdzie język obcy nie był najmocniejszą stroną pracownika, ale tak naprawdę zaczęło to przeszkadzać dopiero na poziomie międzynarodowym. Tzn. jeśli ktoś udziela się na takim forum, zabiera głos, czy formalnie reprezentuje zespół, wówczas oczekiwany jest pewien standard.

Zatem, w tym przypadku raczej pożądany jest jakikolwiek angielski niż żaden – bo zupełny brak znajomości może być przeszkodą już na etapie rekrutacji.

Brak zrozumienia może też utrudnić oficjalną komunikację.

Po drugiej stronie Tenczy
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wizięły się znikąd… horror dostępny w promocji.

Outsorcing

Nieco więcej opisuję w odzielnym wpisie. Tutaj, powiem szczerze, widzę pewne możliwości, ale może ugryzę temat z nieco innej strony.

Czym jest outsorcing? Zbieraniem ludzi o pewnych umiejętnościach, żeby zaoferować ich firmom, które niekoniecznie szukają pracowników (na umowę o pracę).

Sprowadza się to do tego, że potencjalny pracownik zostanie sprawdzony pod różnym kątem. Dalej będzie odpowiednio sklasyfikowany i ostatecznie zaoferowany firmie, która danego skillsetu potrzebuje. Otwierają się tu zatem możliwości takie, że klient będzie polski i nie będzie wymagać języka obcego.

Rola

Oczywiście wiele wiąże się z rodzajem stanowiska. Był takim moment, że ten temat również podjąłem i zachęcam do zerknięcia – tu. Jeśli już założymy środowisko międzynarodowe, to ekspozycja będzie odgrywać rolę nadrzędną. Im bardziej wchodzi się w rolę “wizytówki” organizacji/firmy/działu/zespołu tym nacisk na jakość języka będzie większa – niezależenie czy i jak bardzo może on być obcy.

Podsumowanie

Co do znajomości języka angielskiego – lepiej jest ją mieć niż nie mieć, a mówię tu już o jakiejkolwiek znajomości. Dobrze więc mieć taką umiejętność pod ręką, która zapewni przynajmniej komunikatywność. Wówczas potencjalne możliwości w IT zaczną się multiplikować.

Na zakończenie tego wpisu, chciałbym przypomnieć, co tak naprawdę liczy się w produkcji oprogramowania. Ale niech powiedzą o tym najwięksi eksperci.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *