Co to jest System Operacyjny

|

Co to jest system operacyjny

Co to jest system operacyjny? Operating System (OS) to warstwa, która umożliwia nam korzystanie z komputera.

Że co?

To właśnie system operacyjny zapyta o użytkownika i hasło, po czym przywita nas i pokaże ekran startowy. To on umożliwi korzystanie z całego hardware’u, którym nasz komputer dysponuje.

System operacyjny pozwoli nam rozszerzyć swoją funkcjonalność przez możliwość zainstalowania dodatkowych narzędzi/programów, choć wiele z nich będzie już częścią podstawowej części systemu operacyjnego.

Wbudowane narzędzia

Wbudowane narzędzia, to często podstawowe produkty, które oferują edycję tekstu, przeglądanie Internetu, przeglądanie katalogów i plików, a także obsługę głośników, monitora, myszki, czy klawiatury.

Zainstalowane programy

System operacyjny daje możliwość na dobór i instalację innych narzędzi, które wspierane są przez środowisko sytemu operacyjnego. Oznacza to, że możemy kupić np. program do edycji video, który może być zainstalowany jedynie na Windowsie, chyba że producent oferuje również równolegle wersje na inne systemy operacyjne.

Rodzaje systemów operacyjnych

Ten świat podzieliłbym na trzy główne nurty, choć w przyrodzie jest tego więcej. Zatem zacznę od najbardziej popularnych, przynajmniej w naszej części świata.

Windows

Czyli to z czym stykamy się na co dzień w naszych domowych “pecetach”. Samo słowo “pecet”, to spolszczone określenie pochodzące od PC, czyli Personal Computer. Tak właśnie do swoich urządzeń lubił odnosić się Microsoft, który stworzył Windows.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Mac OS

Lubią go profesjonaliści zajmujący się grafiką, czy edycją video. Uchodzi za prosty w obsłudze i bardzo dobrze zabezpieczony system operacyjny. Głównym ograniczeniem tego systemu operacyjnego jest to, że na komputerze, który został stworzony pod Widows, tego systemu nie zainstalujemy, co w przypadku Linuxa nie jest już przeszkodą.

Linux

Mój ulubiony wybór, ze względu na szybkość, lekkość i darmową dostępność. Wychodzi w wielu różnych formach i pod różnymi nazwami. Mówi się wtedy o dystrybucjach Linuxa, zwanych potocznie distro (Ubuntu, Fedora, Puppy, Mint, Arch etc.). Cieszy się szeroki zastosowanie w IT, może nie jako główny system operacyjny, ale już na pewno jako maszyna wirtualna (VM).

W zależności od potrzeb, możemy znaleźć Linuxa, który jest ultra lekkim systemem, nawet bez szaty graficznej (CentOS). Z drugiej strony zaś możemy korzystać z najpopularniejszej dystrybucji Ubuntu, której nie brakuje niczego, co stawiałoby go do równej walki z Windowsem i Mac OS.

Chrome OS

Po zdominowaniu rynku przeglądarek internetowych przez wprowadzenie Chrome, Google postanowiło podjąć kolejne wyzwanie – rynek systemów operacyjnych. Tak właśnie powstał Chrome OS, który zyskuje na popularności, ale wymaga przy tym urządzeń dedykowanych pod niego – Chromebook. Osobiście nie mam doświadczenia z używaniem tego systemu, ale jak pokazało Google w przypadku przeglądarek, na pewno są w stanie zrobić rewolucję.

Najlepszy system operacyjny

Tu oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo jest to troche jak powiedzieć, jaka marka aut jest najlepsza. Zatem, jeśli by zadać takie pytanie, to naturalną odpowiedzią jest: to zależy.

Po pierwsze, każdy ma swoje preferencje, upodobania i oczekiwania. Po drugie, zależy pod jakim względem najlepszy.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź? Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wzięły się znikąd… horror dostępny w promocyjnej cenie.

Najpopularniejszy system operacyjny

W komercyjnym i domowym użytkowaniu jest nim bez wątpienia Windows. Jest tak przynajmniej w tej części świata, bo za wielką wodą ta dysproporcja nie jest już tak miażdżąca i tuż za Windowsem będzie Mac.

Patrząc na średnią statystyk zebranych w internecine, trzecim najpopularniejszym systemem jest Chrome OS, a Linux plasuje się dopiero po nim.

Urządzenia mobilne

Choć nie jest to kategoria, którą chciałem tu poruszyć, to myślę że dla rozwiania wątpliwości warto wspomnieć przynajmniej, że urządzenia mobilne (jak np. smartphony) również takiego systemu potrzebują, tym bardziej. Tym bardziej, że coraz bliżej im do pełnowymiarowych komputerów, przynajmniej w kwestiach zastosowania i udostępnionej mocy obliczeniowej – choć póki co, nadal rządzą się jeszcze swoimi prawami.

Podsumowanie

Osobiście jestem miłośnikiem Linuxów i uważam że jest to świat który od strony użytkowników domowych komputerów zasługuje na więcej uwagi. Mimo to nadal uważam, że posiadanie Windowsa jest nieco bardziej praktyczne. Sprowadza się to do jego popularności, a w konsekwencji do instalowania gier, programów i narzędzi, które nie zawsze oferowane są na środowiska linuxowe, choć bardzo często możemy znaleźć ich odpowiedniki, czy alternatywy.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *