Co to jest Scrum w IT?

|

Czym jest Scrum

Co to jest Scrum?

Tak w turbo szybkim podsumowaniu Scrum oznacza sposób pracy w IT. Tak już bardziej na spokojnie, to powiedzmy, że jeden z popularniejszych sposobów pracy w produkcji oprogramowania, który realizuje założenia Agile. Agile? Tak, jest coś takiego jak Agile i jest to byt nadrzędny. Mówi się, że to pewna filozofia, a oznacza tyle co zwinne podejście do produkcji oprogramowania. Więcej u źródła tu, ale tak w skrócie chodzi o preferowanie praktycznego podejścia zamiast przewlekłych procesów i dokumentacji. Czyli wszystko sprowadza się do zdrowego rozsądku. Co na to Wikipedia?

Scrum zakłada

Niewielkie zespoły, ok 5 osób – z doświadczenia wiem, że takie rozmiary sprawdzają się najbardziej – a w nich następujące role:

Product Owner

Product Owner zarządza Backlogiem, reprezentuje biznes i dostarcza pracy zespołowi w postaci wymagań (requirements). Więcej o Product Ownerze.


Scrum Master

Scrum Master zaś pilnuje scrumowych porządków (procesowy i zwyczajowych). On usuwa przeszkody i zapewnia płynność, przewidywalność i efektywność pracy. Więcej o Scrum Masterze.


Scrum Team

Czyli programiści i testerzy, choć Scrum pewie powie, że powinny być to role cross-funkcyjne. Oznacza to, że każdy z członków zespołu powinien mieć kompetencje do kodowania i testowania.

Stake Holder

Zawyczaj sprowadzać się będzie do Product Ownera, ale może to być ktoś inny, kto jest sponsorem projektu i będzie żywo zainteresowany wynikami pracy.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Co to jest Scrum: kilka procesów i pojęć

Estymowanie

To wycena historyjki użytkownika w Story Pointach.


Planning Poker

Oznacza sposób estymowania za pomocą kart z punktami.


Story Points

Wartości nadawane zadaniom (User Story), żeby określić ich złożoność – wartości punktowe są ciągiem Fibonacciego.

Velocity

Mówi nam ile pracy średnio zespół zdołał dostarczyć w ostatnich kilku iteracjach (Sprintach). Praca taka wyrażona średnią “spalonych” Sotry Pointów.

Capacity

Czyli jaki potencjał do wykonania pracy ma w tym czasie zespół. Czasem może być większa bo dojdzie nowy członek zesołu, czasem odwrotnie – n.p. podczas wakacji.

Co to jest Scrum: oraz kilka obrządków

Sprint

Dwutygodniowe cykle iteracyjne, nazwane tu Sprintami – okres pomiędzy zabraniem nowych zadań do iteracji/spritnu, a dostarczeniem tej pracy.

Backlog Refinement (Backlog Grooming)

Spotkanie, które ma na celu przeglądnięcie zadań zalegających w Product Backlogu. Każde z takich zadań ma postać User Story (hisotryjki użytkownika). Zaś każda historyjka wycenę w tzw. Story Pointach, mówiącą o złożoności pracy. Ważne jest żeby zadania w Backlogu poukłdane były od majważniejszego – takiej priorytetyzacji dokonuje Product Owner.

Sprint Planning

To spotkanie rozpoczyna Sprint. Podczas niego planujemy pracę na kolejny Sprint, wszystko w ramach naszego Velocity.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Daily Scrum/Standup

Jedna z najważniejszych ceremoni scrumowych. Codziene spotkanie, podczas których członkowie zespołu opowiadają o postępie prac – co robiłem wczoraj, co robię teraz i czym planuję zająć się następnie.

Demo

To spotkanie kończy Sprint. Podczas demo Stake Holder ma okazję zobaczyć, co zespół zdołał dostarczyć i ustosunkować się do tej pracy t.j. czy akceptuje, czy wymaga poprawek.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *