Co to jest CRUD?

|

Co to jest CRUD

Co to jest CRUD? Naturalnie jest to akronim, z którym na pewno zetkniemy się w tematyce web serwisów, czy API.

Rozwija się następująco, a oznacza tyle co rodzaje operacji udostępnianych przez protokół HTTP:

  • CREATE – formalna nazwa operacji: POST
  • READE – formalna nazwa operacji: GET
  • UPDATE – formalna nazwa operacji: PUT
  • DELETE – formalna nazwa operacji: DELETE

Z założenia, każda z nich przewidziana jest do konkretnego zadania. Takim zadaniem może być odczytanie informacji, stworzenie nowej, nadpisanie istniejącej, czy usunięcie jej.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

HTTP, czego od niego oczekujemy.

Dla analogii z życia, skorzystam tu z przywołanego poprzednio przykładu lokalnego sklepu spożywczego pani Grażyny.

Pani Grażyna była właśnie naszym API, i otrzymała od nas listę zakupów na podstawie której odszukała w magazynie i przygotowała nam zakupy.

Przyjmijmy, że protokół HTTP będzie tu czystą kartką papieru.

GET

Kiedy pani Grażyna zobaczy na niej słowo lista zakupów, będzie to dla niej komunikat typu GET. Oznacza on, że jedynym oczekiwaniem jest wyszukanie i dostarczenie produktów.

POST

Panią Grażynę odwiedza przedstawiciel handlowy pan Marek. Przedstawia jej listę nowych produktów, których nie ma jeszcze w asortymencie sklep pani Grażyny, ale postanawia je wprowadzić. Dla naszej bohaterki jest to wiadomość typu POST.

DELETE

W międzyczasie przychodzi z magazynu pan Czesław i mówi i przynosi listę towarów które zostały wyprzedane. Pani Grażyna usuwa je z listy cennika wystawionego dla klientów, bo dla niej jest to wiadomość typu DELETE.

PUT

Do pani Grażyny przychodzi list z hurtowni. Okazuje się, że ceny kaparów wzrosły w tym sezonie o 10%. Oznacza to, że ona również będzie musiała podnieść ceny w sklepie. Taka aktualizacja cen to jest właśnie PUT w terminologii HTTP.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

SOAP vs REST

Jeden komentarz, który chciałbym tu pozostawić w kontekście najpopularniejszych modeli web serwisów REST/SOAP, jest taki:

SOAP

W praktyce główną metodą dla tego modelu jest POST, a rodzaj interakcji z web serwisem/API, określa typ wiadomości, który przesłany jest tą metodą. Wiadomość np.

  • CreateProductRQ.xml
  • ReadProductRQ.xml
  • UpdateProductRQ.xml
  • DeleteProductRQ.xml

Nasze hipotetyczne SOAP API będzie gotowe na każdą z tych wiadomości, przesłaną za pomocą metody POST. Rodzaj wiadomości i jej treść powie API czego od niego oczekujemy.

REST

Podczas gdy SOAP ogranicza się głównie do POST, w przypadku REST każda ze wspomnianych metod CRUD jest używana zgonie ze swoim przeznaczeniem. Szerzej w temacie REST mówię oddzielnym artykule.

Co to jest CRUD – podsumowanie

Reasumując, CRUD to koncept, który warto znać, kiedy przyjdzie nam dotknąć tematów web serwisów i API (o różnicy między nimi mówię szerzej tu). Zachęcam również do eksperymentowania przez interakcję z nimi, zarówno w modelu REST, jak i SOAP. Tym bardziej warto, bo w taki sposób uczymy się najwięcej, a narzędzia typu POSTMAN, czy SOAPUI w łatwy sposób nam to umożliwiają.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *