Co to jest Agile

|

A G I L E

Co to jest Agile? Kiedy przeplatają się terminologie związane z praktykami i podejściem do produkcji oprogramowania, może pojawić się zamęt.

Agile, Scrum, Kanban, Waterfall, Lean, Six Sigma

Które narzędzie jest lepsze? Moja pierwsza odpowiedź brzmi: jest to źle postawione pytanie. W tym przypadku porównujemy jabłka do pomarańczy, a już na pewno nie równorzędne sobie koncepty.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Co to jest Agile – czyli filozofia programowania zwinnego

Tak, Agile jest przede wszystkim filozofią, albo też podejściem do wytwarzania oprogramowania. Motywem przewodnim jet kilka nadrzędnych myśli, które mają nadać nowy kierunek w pracy w IT. Niestety nie daje konkretów w postaci narzędzi, procesów, czy ról i ich odpowiedzialności. Takie konkrety realizowane są za pomocą innych środków, jak np. Scrum.

Motyw przewodni konceptu Agile rozwinięty jest w 12 założeniach, spisanych w Manifeście programowania zwinnego. Założenia opublikowane zostały w 2001 roku przez grupę doświadczonych i sfrustrowanych panującym stanem rzeczy programistów. Dla ciekawostki dodam, że Scrum został powołany do życia kilka lat wcześniej. Mało tego, autorem okazuje się być człowiek, który współtworzył podstawy manifestu Agile, Jeff Sutherland.

Co to jest Agile – w 2 minuty.

O czym mówią założenia manifestu Agile

Wspomniane założenia sprowadzają się do bardzo zdroworozsądkowych postaw, które mają być odpowiedzią na panujący w przemyśle przerost formy nad treścią. Głównymi bolączkami były nadmiar dokumentacji, zaniedbywanie klienta, brak elastyczności we wprowadzaniu zmian i brak bliskiej współpracy z klientem.

Postanowiono więc skupić się na minimalizacji dokumentacji na rzecz bezpośrednich i częstych spotkań z klientem, otwartości na zmiany, dotyczące wymagań oraz dążenie do prostoty i minimalizmu na każdym etapie pracy. Podstawą ma być działające oprogramowanie i zadowolony klient.

Agile jest filozofią, która nadaje nam kierunek postępowania. Sam w sobie nie jest narzędziem i tu właśnie pojawia się np. Scrum, który daje już paletę narzędzi, procesów i ceremonii, jakie ułatwiają nam zastosowanie i podtrzymywanie założeń Agile.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Co to jest Agile – podsumowanie

Agile jest trochę jak dieta, która ma nam pomóc w powrocie do zdrowia. Teraz, samo słowo dieta jest mało konkretne. Co prawda, wiemy co ono oznacza, ale nie mówi nam jak mamy postępować. Scrum natomiast jest konkretem, i w tej analogii byłby np. dietą keto, która ściśle określa nam ile powinniśmy spożywać węglowodanów ile białka oraz tłuszczów.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *