Cechy dobrego Product Ownera obejmują wspólny mianownik dla stanowisk takich jak analityk i Product Manager.
Bywa, że nie zależnie od tego jaką nazwę będzie nosić stanowisko w IT, będzie to ostatecznie ta sama rola. Może też być tak, że wspomniane stanowiska będą funkcjonować obok siebie w bliskim powiązaniu. Wszystko zależy jednak od tego, jaką strategię przyjmie dana organizacja. W skrajnych przypadkach może to również świadczyć o braku takiej strategii.
Jakby nie było, dwie rzeczy wymieniłbym tu jako kluczowe, a mianowicie:
- znajomość biznesu
- rozumienie cyklu wytwarzania oprogramowania
O czym mówię szerzej w pokrewnym artykule. Pozostałe ważne narzędzie w arsenale dobrego Product Ownera poniżej.
Backlog
Cechy dobrego Product Ownera będą przejawiały się na kilku płaszczyznach. Zacznę od definiowania wymagań.
Definiowanie wymagań
Dobry Product Owner stworzy Backlog i będzie umiał nim zarządzać. Definiując wymagania, Product Owner będzie rzeczowy i precyzyjny. Zapewne zrobi to w postaci historyjek użytkownika oraz w myśl zasady:
„INVEST in good stories and SMART tasks„
Oba hasła wyszczególnione drukowanymi literami to oczywiście akronimy, a rozwijają się w sposób opisany poniżej. Warto pamiętać o granularności, czyli historyjka użytkownika (user story), jako jednostka, może składać się z mniejszych zadań zwanych taksami. INVEST będzie raczej specyfikować historyjki, kiedy SMART odniesie się bardziej do tasków.
- I – Independent
- N – Negotiable
- V – Valuable
- E – Estimable
- S – Small
- T – Testable
- S – Specific
- M – Measurable
- A – Achievable
- R – Relevant
- T – Time-boxed
Są to naturalnie wskazówki i dobre praktyki, o których należy pamiętać, definiując wymagania. Trzymanie się nich może zaoszczędzić nam sporo czasu, kiedy zespół weźmie się już do pracy nad historyjkami. Im więcej precyzji w wymaganiach, tym mniej czasu skonsumują dodatkowe konsultacje z zespołem.
Priorytetyzacja
Dobry Product Owner będzie w stanie zidentyfikować charakter zadań w Backlogu, i stwierdzić, które z nich to Low Hanging Fruit, Quick Win, Fill Ins, a które będą posiadać znamiona Thankless Tasks, czy Major Projects.
Tak sporo pojęć, ale sprowadzają się one głównie to tego, że są zadania względnie łatwe i szybkie, a mogą wnieść sporo wartości dla produktu i klienta (Low Hanging Fruit, Quick Win). Mogą być zadania, które również niedużym nakładem sił wniosą wartość, ale przewidywane są jako „wypełniacze” (Fill Ins) – czyli zespół może się nimi zająć, kiedy inna praca została np. zablokowana i panuje przestój w dostarczaniu.
Pozostałe to tematy ciężkie, ale szczególnie trzeba być czujnym przy Thankless Tasks. Warto zidentyfikować wcześniej, czy zadanie nie pochłonie tyle czasu i zasobów, że nakład pracy nie będzie współmierny do uzyskanych korzyści.
Zobacz również:
Zasada Pareto
Czyli uniwersalna zasada aplikująca się do każdej dziedziny życia. Sprowadza się do świadomości, że 20% włożonej pracy, kosztu, czy inwestycji, daje 80% efektu, czy rezultatu. Być może warto zidentyfikować, które konkretnie 20% zaplanowanych zadań, dostarczy nam 80% wartości i tak planować pracę, żeby te zadania były na początku listy.
Roadmapa
To element, na który zespół zawsze będzie czekać z zainteresowaniem. Chodzi oczywiście o plan pracy, czy rozwoju produktu na nadchodzący rok. Perspektywa nadchodzących zadań doda poczucia stabilizacji i poukładania sobie pracy w czasie, komunikacji z klientem, ale również zorganizowania zasobów, czy infrastruktury. Taka perspektywa planowanych inicjatyw będzie podzielona na kwartały, ale z drugiej strony może sięgać dalej niż tylko rok.
Budżet
To od niego zależy, które z zadań będziemy mogli zrealizować i w jakim czasie. Dobrze jest wiedzieć, zarówno ile go jest, ale również jaki mamy czas na jego wykorzystanie. Pomoże nam to ustalić ile osób potrzebujemy zaangażować i czy w danym czasie jest szansa zrealizowania wszystkich planowanych założeń, czy tylko ich część.
Cechy dobrego Product Ownera – relacja z klientem i zespołem
Jako, że Product Owner będzie działał na styku tych światów, przydadzą się dobrze rozwinięte kompetencje tzw. miękkie. Umiejętności interpersonalne i komunikacja będą tu kluczowe zarówno w relacji z zespołem, jak i klientem. Warto pamiętać, że Product Owner to twarz i wizytówka organizacji i zespołu.
Chcesz wejść do IT?
Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.
Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.
Powiązane wpisy:
- Rekrutacja w IT
- Jak dostać awans
- Jak znaleźć pracę w korporacji
- Czy angielski jest konieczny w IT
- Jak działa sztuczna inteligencja
- Zmysły sztucznej inteligencji.
- Zastosowanie sztucznej inteligencji
- AI w IT. Koniec dominacji ludzkiego intelektu?
Dodaj komentarz