Cechy dobrego Product Ownera

|

Cechy Product Ownera

Cechy dobrego Product Ownera obejmują wspólny mianownik dla stanowisk takich jak analityk i Product Manager.

Bywa, że nie zależnie od tego jaką nazwę będzie nosić stanowisko w IT, będzie to ostatecznie ta sama rola. Może też być tak, że wspomniane stanowiska będą funkcjonować obok siebie w bliskim powiązaniu. Wszystko zależy jednak od tego, jaką strategię przyjmie dana organizacja. W skrajnych przypadkach może to również świadczyć o braku takiej strategii.

Jakby nie było, dwie rzeczy wymieniłbym tu jako kluczowe, a mianowicie, znajomość biznesu i rozumienie cyklu wytwarzania oprogramowania – o czym mówię szerzej w pokrewnym artykule. Pozostałe ważne narzędzie w arsenale dobrego Product Ownera poniżej.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co, jeśli AI okażę się naturalnym etapem ewolucji? Dokąd może prowadzić?
Czy młody kapitan znajdzie odpowiedź na krańcu wszechświata?

Backlog

Cechy dobrego Product Ownera będą przejawiały się na kilku płaszczyznach. Zacznę od definiowania wymagań.

Definiowanie wymagań

Dobry Product Owner stworzy Backlog i będzie umiał nim zarządzać. Definiując wymagania, Product Owner będzie rzeczowy i precyzyjny. Zapewne zrobi to w postaci historyjek użytkownika oraz w myśl zasady:

INVEST in good stories and SMART tasks

Oba hasła wyszczególnione drukowanymi literami to oczywiście akronimy, a rozwijają się w sposób opisany poniżej. Warto pamiętać o granularności, czyli historyjka użytkownika (user story), jako jednostka, może składać się z mniejszych zadań zwanych taksami. INVEST będzie raczej specyfikować historyjki, kiedy SMART odniesie się bardziej do tasków.

 • I – Independent
 • N – Negotiable
 • V – Valuable
 • E – Estimable
 • S – Small
 • T – Testable
 • S – Specific
 • M – Measurable
 • A – Achievable
 • R – Relevant
 • T – Time-boxed

Są to naturalnie wskazówki i dobre praktyki, o których należy pamiętać, definiując wymagania. Trzymanie się nich może zaoszczędzić nam sporo czasu, kiedy zespół weźmie się już do pracy nad historyjkami. Im więcej precyzji w wymaganiach, tym mniej czasu skonsumują dodatkowe konsultacje z zespołem.

Po drugiej stronie Tenczy
Dlaczego ród Toporczyków wygasł tak nagle? Czy legendy Zamku Tenczyn w Rudnie kryją w sobie odpowiedź?
Teraz horror dostępny w promocyjnej cenie.

Priorytetyzacja

Dobry Product Owner będzie w stanie zidentyfikować charakter zadań w Backlogu, i stwierdzić, które z nich to Low Hanging Fruit, Quick Win, Fill Ins, a które będą posiadać znamiona Thankless Tasks, czy Major Projects.

Tak sporo pojęć, ale sprowadzają się one głównie to tego, że są zadania względnie łatwe i szybkie, a mogą wnieść sporo wartości dla produktu i klienta (Low Hanging Fruit, Quick Win). Mogą być zadania, które również niedużym nakładem sił wniosą wartość, ale przewidywane są jako “wypełniacze” (Fill Ins) – czyli zespół może się nimi zająć, kiedy inna praca została np. zablokowana i panuje przestój w dostarczaniu.

Pozostałe to tematy ciężkie, ale szczególnie trzeba być czujnym przy Thankless Tasks. Warto zidentyfikować wcześniej, czy zadanie nie pochłonie tyle czasu i zasobów, że nakład pracy nie będzie współmierny do uzyskanych korzyści.

Więcej o pracy Product Ownera opowiadam podczas podróży do Lwowa w czasie wojny.

Zasada Pareto

Czyli uniwersalna zasada aplikująca się do każdej dziedziny życia. Sprowadza się do świadomości, że 20% włożonej pracy, kosztu, czy inwestycji, daje 80% efektu, czy rezultatu. Być może warto zidentyfikować, które konkretnie 20% zaplanowanych zadań, dostarczy nam 80% wartości i tak planować pracę, żeby te zadania były na początku listy.

Roadmapa

To element na który zespół zawsze będzie czekać z zainteresowaniem. Chodzi oczywiście o plan pracy, czy rozwoju produktu na nadchodzący rok. Perspektywa nadchodzących zadań doda poczucia stabilizacji i poukładania sobie pracy w czasie, komunikacji z klientem, ale również zorganizowania zasobów, czy infrastruktury. Taka perspektywa planowanych inicjatyw będzie podzielona na kwartały, ale z drugiej strony może sięgać dalej niż tylko rok.

Budżet

To od niego zależy, które z zadań będziemy mogli zrealizować i w jakim czasie. Dobrze jest wiedzieć zarówno ile go jest, ale również jaki mamy czas na jego wykorzystanie. Pomoże nam to ustalić ile osób potrzebujemy zaangażować i czy w danym czasie jest szansa zrealizowania wszystkich planowanych założeń, czy tylko ich część.

Cechy dobrego Product Ownera – relacja z klientem i zespołem

Jako, że Product Owner będzie działał na styku tych światów, przydadzą się dobrze rozwinięte kompetencje tzw. miękkie. Umiejętności interpersonalne i komunikacja będą tu kluczowe zarówno w relacji z zespołem, jak i klientem. Warto pamiętać, że Product Owner to twarz i wizytówka organizacji i zespołu.

IT dla humanistów

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *