RyszardBlak.com

IT dla humanistów i nie tylko

8 cech dobrego Scrum Mastera

|

dobry scrum master

8 cech dobrego Scrum Mastera – czyli jaki powinien być Scrum Master

1. Komunikatywny

Ta cecha na pewno pożądana jest w każdej roli, ale nie każdy czuje się z tym dobrze i nie każdemu może przychodzić naturalnie.

Kodeł Scrum Master
Kodeł – porady eksperta. Więcej w kolejnych artykułach.

Scrum Master to stanowisko wyeksponowane, co oznacza, że będzie w centrum komunikacji. Stąd też powinien być otwarty i przystępny dla innych – nikt nie powinien czuć dyskomfortu, zagadując SM. Powinno to działać w obie strony. Sam Scrum Master również powinien być jasny w przekazie. Najlepiej krótko i zwięźle na temat.

2. Asertywny

O asertywności wspominam dlatego, że to stanowisko niesie w sobie potencjał do podrzucania mu innych obowiązków. Łatwo jest dorzucić Scrum Masterowi zadania z pogranicza project managementu, czy team managementu.

Scrum Master powinien również znać swoje możliwości jeśli chodzi o ilość zespołów, którymi może się zajmować. Po latach obserwacji, widzę że optymalnie to 2 zespoły – około 5 osobowe.

3. Kompetentny

Naturalnie czego od Scrum Mastera oczekujemy to żeby znał się na swojej robocie. Co to oznacza? Przede wszystkim Scrum, realizujący Agile. To on będzie arbitrem w sporach około procesowych, i autorytetem „błogosławienia” wszelkich procesowych zmian.

Poza tym powinien znać się na procesie wytwarzania oprogramowania. Rozumieć wysoko poziomowo co robi zespół i jaka jest kolej rzeczy w procesie dostarczania software’u.

Na koniec tej części: Czy powinien być wcześniej programistą? Może, ale nie musi. Doświadczenie podpowiada

Po drugiej stronie Tenczy
Legendy Zamku Tenczyn w Rudnie nie wzięły się znikąd… horror dostępny w promocyjnej cenie.

4. Proaktywny

Tu chodzi o wychwytywanie niepokojących sygnałów i działanie by wszelkie pożary gasić już w zalążku. Wychodzić naprzeciw wyzwaniom i nie pozwolić im, by wróciły do nas zwielokrotnioną mocą i w najmniej oczekiwanym momencie.

5. Skrupulatny

Skrupulatny? No ok. Ale kiedy? Przy sprawdzaniu statusów pracy (historyjek) estymowaniu i określaniu przepustowości zespołu. Niech każde zadanie ma adekwatny status a ilość pracy odzwierciedla ciężar zadania w story pointach.

6. Konsekwentny

Z czasem nie obniżać jakości. Kiedy przyjmujemy dane zwyczaje pracy, przestrzegamy ich w równym stopniu.

Jeśli umawiamy się, że daily ma trwać 15 min, to nie przeciągamy. Jeżeli zespół zdaje relacje z postępów pracy formułą „co zrobiłem – co robię – co będę robić”, przestrzegamy jej.

7. Dostępny

Wiąże się to zapewne z wyżej wspomniana asertywnością. Co przez to rozumiem? Kiedy Scrum Master jest przeładowany obowiązkami, przestaje być dostępny dla zespołu w takim wymiarze, w jakim miało by to największy sens.

OKEANOS 115 - NA RATUNEK BOGU
Co się dzieje, kiedy życie wykracza poza świat materialny? Sprawdź dostępne pozycje w sklepie.
„Jesteśmy organami rozrodczymi świata maszyn” – Marshall McLuhan
„Jesteśmy jedynie środkiem do czegoś dalece bardziej doskonałego” – Ryszard Blak

8. Punktualny

Może ten punkt brzmi nieco to na siłę… ale tak nie jest. To Scrum Master jest mistrzem wszelkich scrumowych ceremonii i to jemu najbardziej nie wypada się spóźniać. Od niego oczekuje się również bycia gospodarzem, organizatorem, czy facylitatorem spotkań.

8 cech dobrego Scrum Mastera – podsumowanie

Dobry Scrum Master jest na wagę złota. Oszczędności na tym polu odbiją się finansową czkawką przez brak efektywności zespołów i ostatecznie frustracją wszystkich dookoła. Pamiętajmy, że z jakiegoś powodu ta rola została powołana do życia, a jest nim przede wszystkim sprawność i efektywność.

Almanach Informatyczny - Lite

Chcesz wejść do IT?

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w IT, zachęcam do eksplorowania bloga. Dużo bardziej szczegółowo omawiam software development w książce Almanach Informatyczny – Lite.

Jej założeniem jest wprowadzenie każdego do świata IT w 100 słowach i turbo kompaktowych definicjach. Wszystko, czego potrzebujesz, żeby świadomie wybrać rolę dla siebie i czuć się komfortowo, kiedy już zaczniesz.

Powiązane wpisy:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *